27 Zilka'de 1443 | 26 Haziran 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Yerli otomobilin prototipi paylaşıldı

Son Güncelleme: 14 EKİM 2015 - TSİ 10:36

“Yüzde 100 yerli otomobil” konusunda ilk somut adım atıldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ilk kez yerli otomobile ilişkin prototiplerin kamuflajlı görüntüsünü paylaştı.

Üretilmiş 3 prototip bulunduğunu anlatan Bakan Işık, otomobillerin kamuflajlı fotoğraflarını ve Gebze’deki TÜBİTAK MAM’da çekilen test filmini paylaşırken, “İnşallah 2016’da her türlü mevsim, iklim ve arazi şartında deneyeceğimiz 30-40 araç üretmeyi hedefliyoruz. 2020’den önce, 2019 sonuna kadar Türkiye’de bunun seri üretimini başlatmayı hedefliyoruz” dedi. Otomobilde mekanik aksamın gittikçe önemini kaybettiğini, buna karşılık yakıt pilleri, batarya, donanım, yazılım, dijital güç aktarıcılar ve elektrik motorların ağırlığının arttığını anlatan Işık, Türkiye için burada bir fırsat penceresi olduğuna dikkati çekti.

Temel oluşturacak

Otomobil markalarında farklılaşmanın yaşanacağı dönemde, Türkiye’nin de kendi markasını üretmesi gerektiğini vurgulayan Işık, bu noktada Türk otomotiv yan sanayinin stratejik bir konuma yükselmesi için yerli otomobili olmazsa olmaz gördüklerini belirtti. Fikri Işık, yerli otomobilin bu yeni teknolojileri geliştirmek için bir platform olduğunu dile getirip, kullanılacak bataryaların, insansız hava aracından, akıllı evlere kadar kullanılabileceğine değindi.

Yerli otomobille ilgili yol haritası belirlediklerini söyleyen Bakan Işık, prototiplerin kamuflajlı fotoğraflarını paylaşırken de araçların, farlarının ve çizgilerinin farklı olacağını kaydetti. Işık, üç prototipin, TÜBİTAK’ın kendi geliştirdiği teknolojilerin yüklenmesi ve bazı testler için kullanıldığını vurguladı. “Biz AR-GE'yi TÜBİTAK olarak üstleniyoruz ama Özel sektörün üretimde bulunması temel tercihimiz” ifadelerini kullandı.

Milliyet