27 Zilka'de 1443 | 26 Haziran 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

110 km. hıza ulaşabilen güneş enerjili yerli otomobil

Son Güncelleme: 12 AĞUSTOS 2014 - TSİ 14:26

Trakya Üniversitesi öğrencileri saatte azami olarak 110 kilometre hıza ulaşabilen güneş enerjili otomobil üretti.

Bilgisayar, Makine, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği’nde okuyan 16 öğrenci 4 akademik danışmanla birlikte 8 ay önce proje çalışmasına başladı.

Üniversitenin Tasarım Proje Topluğu bünyesinde faaliyet gösteren öğrenciler, başlangıçta yaşadıkları ekonomik sıkıntıları rektörün yardımı ve sponsorların katkısıyla aştı. Proje hazırlıklarını tamamlayan öğrenciler son üç ay içerisinde otomobilin üretimine başladı.

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nden esinlenen öğrenciler ürettikleri aracın ismini “Pehlivan” koydu. Motor, panel ve batarya dışında tüm üretimi öğrenciler tarafından yapılan 190 kilogram ağırlığındaki aracın elektronik donanımı atölyede test edildi. Ardından araç üniversite kampüsündeki alanda test edildi. Bütün aşamaları başarı ile geçen pehlivan otomobil, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenecek olan Alternatif Enerjili Araçlar Yarışı Formula G’ye katılmak üzere Edirne’den yola çıktı. Trakya Üniversitesi Pehlivan Solar Team Kaptanı ve pilotu Ali Daroğlu, yoğun geçen proje ve üretim aşamasının sonucunda iddialı bir otomobil ürettiklerini belirtti. Motor, panel ve batarya dışında aracın tüm üretiminin kendilerine ait olduğunu belirten Daraoğlu, otomobilin 20 kişilik bir ekibin emekleriyle üretildiğini anlattı. Edirne’ye yakışır ve onu simgeleyen pehlivan ismini araçlarına verdiklerini dile getiren Daroğlu, “iddialı bir araç hazırladık.” dedi.

Milli Gazete