14 Cemaziyelahir 1442 | 28 Ocak 2021 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

İtalyan mafyası kara parayı rüzgarla temizliyor

Son Güncelleme: 10 TEMMUZ 2013 - TSİ 11:31

Europol tarafından yayınlanan son rapora göre, İtalyan mafyası hem kara para aklamak, hem de Avrupa Birliği yardımlarından yararlanmak için yenilenebilir enerjilere yatırım yapmaya başladı. Özellikle de rüzgar enerjisine.
Bundan bir sene önce, İtalyan polisi, İtalyan mafyalarından birinin yaklaşık 350 milyon euroluk mal varlığına el koydu. El konulan mallar arasında Avrupa'nın en büyük rüzgar parklarından biri de bulunuyordu. Rüzgar parkının, Almanya ve İsviçre merkezli farklı naylon şirketler tarafından inşaa edildiği ortaya kondu.
İtalya'nın önde gelen çevre derneklerinden yapılan açıklamada, mafyanın rüzgar enerjisi sektöründe oldukça faal olduğu gündeme getirilmişti. Özellikle Sicilya'da rüzgar çifliği kurmak için gerekli olan izin belgelerinin ticaretinin yapıldığı da ifade edilmişti.
Gerek Avrupa Birliği sübvansiyonları, gerekse bölgesel teşvikler, rüzgar çiftliği inşaatını ikinci seneden itibaren karlı bir hale getiriyor. İtalya'da yatırımların yüzde 40'a kadar olan kısmı devlet veya yerel otoriteler tarafından sübvanse edilebiliyor. Bu karlılık mafya organizasonları için oldukça çekici oluyor.
Bu arada İtalya'da rüzgar enejisi yatırımını çekici yapan bir diğer önemli unsur da, kilowatt/saate verilen fiyatların diğer Avrupa ülkelerine oranla neredeyse üç kat daha fazla olması.
Yine geçtiğimiz sene, Fransız istihbarat birimi tarafından hazırlanan raporda, Napoli ve Sicilya mafyalarının, AB sübvansiyonlarını almak için yeşil enerji yatırımlarına yöneldiklerine yer verildi. Raporda İtalyan mafyasının, yerel idarelere sızdığı ve rüzgar enerjisi yatırımlarının yapılacağı alanlar hakkında gerekli bilgilere ulaştığı da vurgulandı. Mafya organizasyonlarının kara para aklamak için türbin lisanslarını yabancı yatırımcılara sattıklarına yer verildi.
Bugün İtalya'da yaklaşık 300 rüzgar çiftliği, 5 bin megawat'lık rüzgar enerjisi üretiyor. Rüzgar çiftliklerinin büyük bir bölümü, mafyaya ait toprakların bulunduğu İtalya'nın güneyinde yer alıyor.
İtalya, rüzgar enerjisinin en fazla kullanıldığı ülkelerden birisi. 2011 yılında ülkede yapılan oylamada, İtalyan halkı nükleer enerjiye karşı olduğunu ortaya koymuştu.
Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi 2012 yılında rüzgar enerjisi piyasasının yaklaşık yüzde 10 oranında bir büyüme gerçekleştirdiğini ortaya koydu. Asya küresel piyasalara liderlik yaparken, ikinci sırada ABD, üçüncü sırada ise Avrupa geldi. Avrupa'da yenilenebilir enerjide liderlik Almanya ve İngiltere'ye ait. Ama, İtalya, Romanya ve Polonya da önemli bir rol üstleniyor.
Avrupa, 2012'de hayata geçirilen bin 116 MW'lık kapasite ile offshore rüzgarda lider konumda. Bu rakam, 2012'de hayata geçirilen toplam bin 293 MW'lık kapasitenin tam yüzde 90'ını temsil ediyor.
İtalyan mafyasının bu pazardan pay almakta bu derece istekli olmasını anlamak zor değil.

Dünya