15 Muharrem 1444 | 13 Ağustos 2022 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Gürültüye kalkan

Son Güncelleme: 5 MAYIS 2012 - TSİ 11:03

Avrupa Birliği müzakereleri kapsamında devam eden Çevre Faslı'nın alt başlığı çerçevesinde Türkiye ilk defa gürültü yönetmeliğine kavuşuyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı proje kapsamında, gelişmiş ülkelerde kullanıldığı gibi, otoyol ve demiryolu kenarlarında yalıtım panelleri, havaalanlarında ses emici tepecikler yerleştirilecek.

Korna yasaklanacak


2014'te başlatılacak proje kapsamında Bahçeşehir, İstanbul Teknik Üniversitesi Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversiteleri'nden uzmanlar, tüm şehirlerde belirlenen alanlarda gürültü ölçümleri yapacak ve Türkiye'nin gürültü haritası ortaya çıkarılacak. Haritanın tamamlanmasının ardından hayata geçirilecek Gürültü ile Mücadele Eylem Planı kapsamında şehirler ile gürültü arasına duvar çekilecek. Planın en çarpıcı ayrıntısı ise şehir merkezlerinde fazla gürültüyü engellemek için kullanılacak yöntemler:


- Şehir merkezlerinde trafikten kaynaklanan gürültü kirliliğini engellemek için sessiz ve ağaçlandırılmış alanlar oluşturulacak.


- Merkezi kavşak ve tali yollarda, okul ve hastane çevrelerinde korna çalmak yasaklanacak.


-Belediyeler yol çalışmalarında çevreyi rahatsız etmemek için önlemler alacak, inşaat etrafları yalıtımlı duvarlarla korunacak çok fazla yolun geçtiği yerlerde sessiz ağaçlı ortamlar oluşturulacak.


Sabah