23 Şaban 1445 | 4 Mart 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

"Biz başkanlık işini beceremeyeceğiz"

Son Güncelleme: 23 HAZİRAN 2012 - TSİ 10:29

Kıbrıs Rum Yönetimi, 1 Temmuz’da devralacağı Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığı öncesinde, halen AB dönem başkanlığını sürdüren Danimarka’dan, “Dönem başkanlığının gereklerini tam olarak yerine getiremeyeceğiz” diyerek yardım istedi.

AB dönem başkanlığı için imkanlarının yetersiz kalacağını kaydeden Rum Yönetimi, ‘bazı toplantılara başkanlık edemeyeceğini’ bildirdi. Rum Kesimi’nin 31 Aralık tarihine kadar 700’den fazla toplantıya başkanlık etmesi bekleniyordu ancak Rum yönetimi ormancılık, tarım, gıda ve uluslararası çevre konularındaki toplantılara başkanlık edemeyeceğini belirtti. Gerekçe olarak uzman sayısı ve imkanlarının kısıtlı oluşunu ileri süren Rum yönetimi, bu toplantıları halen dönem başkanı olan Danimarka’nın yönetmesini istedi.

Başaramayan ülke yok

Avrupa Birliği Konseyi yetkilileri, Rum kesiminin başkanlık edemeyeceğini açıkladığı toplantıların sayısının 100’ü geçeceğini açıkladı. AB’ye yakın diplomatik kaynaklar, AB’nin en küçük ülkeleri arasında yer alan Lüksemburg’un bile bu sayıda istisna talep etmediğini ifade ediyor. Avrupa Birliği koridorlarında da “AB dönem başkanlığı gömleğinin şimdiden Rum Kesimi’ne büyük geldiği” şeklinde yorumlar yapılıyor.

Milliyet