27 Zilka'de 1443 | 26 Haziran 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

'Kıbrıs müzakere sürecinde son aşamaya geliniyor'

Son Güncelleme: 6 OCAK 2012 - TSİ 16:39

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, müzakere sürecinde artık giderek son aşamaya daha da yaklaşıldığını söyledi. Özersay, "Bu süreç farklı unsurları kapsayan bir dönemdir. Bu unsurların bir bölümü Türk tarafının, bir bölümüyse Rum tarafının beğenmediği şeylerdir, ancak eğer çözümün olmasını istiyorsak bunları yaşayacağız." dedi.
Müzakere sürecinin farklı evrelerden ve aşamalardan oluştuğuna dikkat çeken Özersay, "Artık giderek son aşamaya daha da yaklaşıyoruz. Bir süre önce de açıkladığım üzere "son aşama" aslında kendi içinde farklı unsurları barındıran bir süreçtir. Belirli bir tarih ya da toplantı değildir, içerisinde pek çok unsurun yer aldığı bir süreçtir." ifadelerini kullandı.
Özersay, Kıbrıs Türk tarafının Greentree toplantısında belirli bir aşamada nüfusa dair rakamların da iki taraf arasında teati edilmesi önerisi yaptığını ve bir süre sonra son aşamanın unsurlarından birisini teşkil eden bu rakamların da ele alınacağını söyledi.
Özersay "Hem Rum tarafı hem de Kıbrıs Türk tarafı çözüm günü itibariyle birleşik devletin vatandaşı olmasını istediği toplam rakamı diğer tarafa söylemelidir, düşüncesindeyiz. Daha önce de söylediğimiz üzere, kuzey Kıbrıs'ta bulunan herkesin değil, vatandaşlarımızın birleşik devletin de vatandaşı olmasını talep ediyoruz ki bundan daha doğal bir şey olamaz. Bu konuda Rum tarafı haricinde diğer muhataplarımızın bizi anladığını ve hak verdiğini görüyoruz." ifadelerine yer verdi.
Özersay, artık neredeyse herkesin üzerinde uzlaşmaya vardığı hususun, bu süreçte doğal bir takvim bulunduğu ve bunun da Rum tarafının dönem başkanlığı olduğunu belirterek, "Greentree toplantısı yaklaştıkça bu tarihe dek hangi aşamalardan geçerek sona geleceğimiz daha da netleşecektir. İsmini ne koyarsanız koyun, ister programlama ister takvimleme değin, bir tür takvimleme çok yakında daha da netleşecektir diye düşünüyorum, ki bu sürecin ve mevcut tıkanıklığın önünü açacaktır." ifadelerini kullandı.
DÜNYA BÜLTENİ