27 Zilka'de 1443 | 26 Haziran 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

kktc Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Kıbrısa''ta liderler bir araya geldi
KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde Lefkoşa ara bölgede bir araya geldi.

Eroğlu ve Hristofyas bir araya geldi
KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs müzakereleri kapsamında yeniden bir araya geldi.

KKTC’de ezan yerine Rum şarkıları krizi
KKTC’de Rumlar camilerin ‘ezan frekansına’ girdi. Köy ve kasabalarda namaz vakti ezan yerine Rum şarkıları çalıyor. Türkiye’den ekip müdahale etmeye gitti

KKTC'de din hizmetlerine TSE standardı
KKTC'de ilk kez bir kamu kuruluşu TSE Kalite Yönetim Belgesi almak ve hizmet kalitesini artırmak için harekete geçti. KKTC Din İşleri Dairesi ile TSE arasında, bu yönde 22 Aralık'ta bir protokol imzalanacak.

'Kıbrıs müzakere sürecinde son aşamaya geliniyor'
KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, müzakere sürecinde artık giderek son aşamaya daha da yaklaşıldığını söyledi. Özersay, "Bu süreç farklı unsurları kapsayan bir dönemdir. Bu unsurların bir bölümü Türk tarafının, bir bölümüyse Rum tarafının beğenmediği şeylerdir, ancak eğer çözümün olmasını istiyorsak bunları yaşayacağız." dedi.

Rauf Denktaş vefat etti
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş 88 yaşında hayatını kaybetti. KKTC'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşe'de tedavi gördüğü Hastanede yaşamını yitirdi. Denktaş salı günü devlet töreniyle toprağa verilecek

5. Kıbrıs üçlü görüşmesi sona erdi
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile New York'un Greentree çiftliğinde yaptığı 5. üçlü görüşme sona erdi.

Temsilci 'tamam' derse mayıs ayında konferans
BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile New York'un Greentree çiftliğinde yaptığı 5. üçlü görüşme sona erdi. BM'ye yakın bazı kaynaklar New York'un Long Island bölgesindeki Manhasset kasabasında bulunan Greentree'deki görüşmenin Genel Sekreter'in iki liderle yaptığı son üçlü görüşme olduğunu öne sürdü.

Rum tarafı ertelemeye çalışıyor
KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un da Rum tarafının isteksizliğini, anlaşmama yönünde zamanı oynayan hareketler içinde olduğunu tespit ettiğini bildirdi. Eroğlu, New York'taki Greentree görüşmelerinin tamamlanmasının ardından beraberindeki heyetle birlikte THY'ye ait uçakla Türkiye'ye geldi.

Şirketlere AB yolu açılacak
(AB) üyeleri, 25 Mart 2010 tarihinde hazırlanan Türkiye-AB yatay havacılık anlaşmasının imzalanması için AB Komisyonu’na yetki verdi. Bu yıl içinde imzalanması beklenen anlaşmayla Türkiye ile Kıbrıs Rum kesimi dışındaki 26 AB üyesinin daha önce imzaladıkları ikili havacılık anlaşmaları yasal zemine kavuşacak.

KKTC Başbakanı'ndan uyarı
KKTC Başbakanı İrsen Küçük, Kıbrıs Rum yönetiminin açtığı hidrokarbon arama ruhsat ihalesine katılmayı düşünen şirketleri uyardı. İrsen Küçük, Kıbrıs Türk halkının onayı alınmadan yapılacak tüm petrol ve doğalgaz faaliyetlerinin gayrimeşru olacağını söyleyerek şirketlere, " ihaleye katılmayın" çağrısı yaptı.

KKTC pasaportlarda adını değiştiriyor
KKTC’de Bakanlar Kurulu 23 Mayıs’ta aldığı bir kararla KKTC pasaportlarında yazan “KKTC” yazısını çıkarma kararı aldı.

'Rumların niyeti olsa 15 günde anlaşma olur'
KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs görüşmelerinin daha ziyade teknik düzeyde devam edeceğini söyledi. Müzakere masasında garantiler hariç bütün konuların görüşüldüğünü ifade eden Eroğlu, ''Rumların anlaşmaya niyeti olsun 15 günde anlaşma olur'' dedi.

Eroğlu'ndan BM'ye çağrı
KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türk tarafının kararlı ve yapıcı tutumuna rağmen Kıbrıs konusunda gelinen noktanın "hayal kırıklığı" olduğunu ifade ederek, Birleşmiş Milletler'e (BM), Rum tarafının müzakerelerde gösterdiği tutum ile ilgili tespitleri, uluslararası kamuoyu nezdinde de yapmasını isteyerek, "Müzakerelerin niçin, nerede tıkandığını açık yüreklilikle ve dürüstçe açıklayınız" dedi.

Rum yönetimi, KKTC’den akaryakıt alınmasını yasakladı
Rum Gümrük Dairesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile Güney Kıbrıs arasındaki akaryakıt fiyatlarındaki farklar nedeniyle sınır kapılarında önlem almaya başladı. KKTC’den akaryakıt alanların tespit edilip, gerekli cezaların kesilmesi istendi.