7 Safer 1440 | 16 Ekim 2018 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Körfez gündeminde bu hafta...13.11.2017

Son Güncelleme: 13 KASIM 2017 - TSİ 11:04

Körfez basını ve gündeminde geçen hafta öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman gündeminde üst sıralarda yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan’da 2017’nin ikinci çeyreğine ilişkin açıklanan rakamlarda işsizlik oranının yüzde 12.8’e yükseldiği görülüyor. Buna mukabil, çalışanlar arasında Suud vatandaşlarının oranı, küçük de olsa bir artış gösterdi. Uzmanlar bu durumun, işe yeni giren Suudilerden ziyade, işten ayrılan yabancılardan kaynaklandığını belirtiyorlar. Geçtiğimiz aylarda Suudi Arabistan’da çalışan yabancıların, çalışma izni ve ailelerini getirebilmeleri için ödemeleri gereken ücretler artırılmıştı.

Katar

Fas Kralı VI. Muhammed, önümüzdeki hafta Katar’ı ziyaret ediyor. Fas Kralı geçen hafta da, BAE yi ziyaret etmişti. Bu hafta Türkiye’den de Katar’a en üst düzeyde bir ziyaret gerçekleştirilecek. Aynı heyetin Kuveyt’i de ziyaret etmesi bekleniyor.  

Birleşik Arap Emirlikleri

Abu Dhabi’nin uzun soluklu ve kendi alanında önemli sayılan, Abu Dhabi Uluslararası Petrol Fuar ve Konferansı başlıyor. Dünyanın önde gelen petrol endüstrisi temsilcilerinin yanısıra, OPEC ve bazı uluslararası kuruluşların üst düzey yöneticileri ile, bazı siyasetçilerin de konferansa katılması bekleniyor.

Abu Dhabi`de yapımı uzun süredir devam eden ve açılışı merakla beklenen Abu Dhabi Louvre Müzesi, ziyaretçileriyle buluştu. Fransa Cumhurbaşkanı’nın da katıldığı açılış töreninin ardından, açılışa özel, Paris Louvre Müzesinden getirilen 600 eserlik bir kolleksiyon da sergilenmeye başlandı.

Dünya şehirlerinin, 2017 yılının ilk yedi ayındaki ziyaretçi sayılarına göre sıralanmasında Körfez’den Dubai 6. Sırada yer alırken, Mekke 19., Riyad 41., Doha 64., Abu Dhabi 99. Olarak sıralandı. Araştırmayı yapan Euromonitors’un ilk 100 destinasyon verilerine göre,  Dubai’yi 2017 yılının ilk 7 ayında yaklaşık 15 milyon kişi ziyaret etti.  

Bu arada Dünya Ekonomik Forumu tarafından açıklanan “veri odaklı şehirler 2017” raporunda Dubai, dünyada veri işleyerek e-devlet uygulamalarını ve günlük hayatı kolaylaştıran ilk 20 şehir arasında gösterildi.

Dubai’de her yıl düzenlenen uluslararası havacılık fuarı başlıyor. Dünyanın önemli havacılık ve uzay endüstrisi temsilcilerinin fuara katılması bekleniyor.  

Abu Dhabi’de çalışma hayatında yaşanan işçi-işveren davalarının hızlı ve etkin bir şekilde karara bağlanabilmesi için İş Mahkemelerinin “aynı günde karar” verebilecek bir yapıya kavuşturuluyor. Ceza ve hukuk davalarına göre daha az karmaşık olan ve birbirine çok benzeyen iş  ve sözleşme davaları, uzun bir zaman kaybı ve stres oluşumuna fırsat vermeden çözülebilecek.

Umman

Umman’da gıda güvenliği konusundaki çalışmalara hız veriliyor. Özellikle canlı damızlık ve genç hayvan ithaliyle, ülkede yeni nesil hayvancılık için, yerel girişimciler destekleniyor. Bu kapsamda Avustralya’dan 10.000 koyun, Kuzey Amerika’dan 4000 sığır, Türkiye’den 1.2 milyon yavru çipura balığı, ve Avrupa ve Hindistan’dan 72 milyon yumurta ithal edilerek, özel sektör tarafından işletilen üretme çiftliklerine dağıtıldı.

Umman’da kamu sektöründe çalışanlardan 1500 kişinin 2017 yılının ilk yarısında görevlerinden istifa ettikleri açıklandı. Emeklilik hakkı kazanmak için zorunlu yaş 60 iken, 40 ila 50 yaş arasındaki kamu çalışanları artan oranalrda istifa ederek, ya kendine ait işyerleri açıyor, ya da kariyerlerinde henüz geç olmadan özel sektörde başka bir işe başlıyor.  İstifa eden kadın çalışanlar da ise, aile ve sağlık sebepleri daha fazla görülüyor. Artan işsizlik oranları ile mücadele etmek zorunda olan hükümet için ise bu gönüllü ayrılmalar, kamu sektöründe yeni istihdamlar açısından oldukça rahatlık sağlıyor. 

AKRA İçin derleyen: Sedat Yüksel