7 Ramazan 1444 | 29 Mart 2023 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Doğalgaz indiriminden 1 milyar dolar tasarruf

Son Güncelleme: 4 AĞUSTOS 2015 - TSİ 13:25

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, doğalgaz ile ilgili Rusya’dan alınacak yüzde 10.25’lik indirimin geriye dönük işlemesinin, Türkiye için yaklaşık 1 milyar dolarlık bir tasarruf anlamına geldiğini belirtti.

Rusya ile indirim görüşmelerine değinen Bakan Yıldız, “1 Ocak 2015’ten itibaren bu indirimlerin geriye dönük olarak sağlanması, Türkiye için yaklaşık 1 milyar dolarlık bir rakama denk geliyor. Bu rakam, maliyetlerin bir kısmını karşılayacak bir konudur” dedi. Rusya ile müzakerelerde çok iyi giden veya durağanlaşan dönemler olabileceğini, bununla birlikte doğalgazda yüzde yüzde 10.25’lik indirimin beyan edildiğini vurgulayan Yıldız, şöyle devam etti:

“Bu mutabakatın evraklarının imzalanması önemli. Rusya’nın bunu daha fazla geciktirmeyeceğini düşünüyoruz. En son 13 Haziran’da Bakü’deki toplantıda imza aşamasına geldik. Fizibiliteyle ilgili konuda gerekli izinleri verdik. Zannediyorum önümüzdeki süreçte imzalanmasını gerçekleştirmiş oluruz.”

Türk Akımı'ndaki gecikme Rusya kaynaklı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türk Akımı projesinde Rusya'nın gerekli koordinatları gecikmeli verdiğini ifade ederek, imzalanacak anlaşmaların şu anda Meclis'te gündeme gelmesinin zor olduğunu bildirdi.

Türkiye'nin Türk Akımı projesinden bağımsız Batı Hattı ile ilgili 31 Aralık 2014'te biten ve yeni bir fiyat müzakeresi ihtiyacı doğuran bir anlaşması olduğunu belirten Yıldız, proje ve fiyat müzakerelerinin müstakil konular olmasına rağmen Rusya'nın eş zamanlı ilerlemek istediğini aktardı.

Milliyet