18 Zilka'de 1441 | 9 Temmuz 2020 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Dalından karpuz yemek mümkün mü?

Son Güncelleme: 27 HAZİRAN 2013 - TSİ 14:29

Yıldız Teknik Üniversitesi’nin (YTÜ) “sıfır atık” teknolojisiyle kurduğu “akıllı ve çevreci” serada kavun, karpuz gibi ürünler organik koşullarda dalda yetişiyor.
Üniversitenin Biyomühendislik Bölümü tarafından kurulan akıllı sera, çevreci anlayışla teknolojiyi bir araya getiriyor.
“Dünyada ilk” olma özelliğini taşıyan akıllı serada, normal şartlarda toprak üstünde yetişen kavun ve karpuz gibi ürünler yukarı doğru büyüyen dallarda yetişiyor. Hızlı bir şekilde büyüyen karpuz ve kavunlar, düşmemeleri için filelerin içine konularak tavana sabitleniyor.  YTÜ Kimya-Metalurji Fakültesi Biyomühendislik Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Işıldak tarafından Davutpaşa Kampüsü’nde yaklaşık 1 dönüm arazi üzerine kurulu seranın en önemli özelliklerinden biri, “sıfır atık” teknolojisini kullanması.
Sistemde kullanılan tüm maddeler ileri derece arıtmadan sonra tekrar sisteme aktarılıyor. Akıllı özelliği sayesinde de serada her türlü fonksiyona on-line olarak takip ve müdahale edilebiliyor. Akıllı seranın uzaktan ve otomatik takip sistemleri sayesinde yetişen  ürünler optimum düzeyde vitamin ve mineral aldığı için verim de bir o kadar  yüksek oluyor. Akıllı sera, klasik tarıma göre verimi 10 kat artırıyor.

Milliyet