11 Zilka'de 1441 | 2 Temmuz 2020 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Sarımsakta fiyat farkı

Son Güncelleme: 27 MART 2019 - TSİ 09:59

Kastamonu Taşköprü’nün coğrafi işaretli ünlü sarımsağı bölgedeki pazarlarda 6-15 lira arasında değişen fiyatlarla satılırken, İstanbul’da market raflarında bu fiyat 24-39 lira seviyesine yükseliyor.

Yeni ürünün temmuz ayında çıkacağını, bu nedenle fiyatın arttığını anlatan üreticiler, yeni sezona kadar Çin menşeili sarımsakların piyasaya sürüleceğini dile getiriyor. İthal sarımsak fiyatının da döviz kuru nedeniyle artış gösterdiği ifade ediliyor.

Taşköprü sarımsağını toptan satan firmalarda fiyatlar 8-15 lira arasında değişiyor. İstanbul Hali’nde fiyat 12-25 lira bandına çıkıyor.

Türkiye’nin yıllık sarımsak üretimi en fazla 90 bin ton seviyesine çıkıyor. Bunun ortalama 25 bin tonu Taşköprü’de üretiliyor. Dünya sarımsak üretim ve ihracatında ise Çin birinciliği elinde bulunduruyor.

Bir nevi tağşiş!

Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım, Taşköprü sarımsağının coğrafi işaretli bir ürün olduğunu ve korunması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Çin’den gelen ürünler yerli sarımsağı tehdit ediyor. Bu ürün üreticinin elindeyken yüksek fiyatlara alıcı bulursa bir kıymeti olur. Aksi halde üretici kazanmadan bu işi yapamaz. Üstelik yine aracılar kazanır. Türkiye’de üretilenin 5-10 katı Taşköprü sarımsağı diye satılıyor. Bu da bir nevi tağşiş yapmaktır” dedi.

Milliyet