29 Zilka'de 1443 | 28 Haziran 2022 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Aile hekimleri gereksiz sağlık raporlarına dikkat çekti

Son Güncelleme: 24 NİSAN 2019 - TSİ 09:55

Son dönemlerde gereksiz istenen sağlık raporlarından aile hekimleri de dertli. Doktorlar, hem iş yükünün artmasından hem de hastalara ayrılan zamanın azalmasından şikayetçi.

Nikah başvurusu için, ehliyet almak için ya da askere giderken...
Sağlık raporları mevzuatta tanımlanmış durumda. Fakat bazı kurum ve kuruluşlar farklı raporlar talep edebiliyor.

Mevzuat harici 200'den fazla rapor olduğu belirtiliyor. Bunlar arasında "Satranç oynayabilir, sek sek oynayabilir, okul gezisine katılabilir" şeklinde bile rapor istenebiliyor.

Aile hekimlerinin iş yükü rapor nedeniyle yüzde 30 artıyor. Üstelik bu hem vatandaşları hem de doktorları zor durumda bırakıyor.

Dr. Serkan Özbakış, "Bu raporlar için ne yapılacağı belli değil, bu raporların mevzuatı yok. Hangi hastalıkları varsa, bir kişiye satranç oynayamaz diyebiliyorum bilmiyorum mevzuat yok çünkü. Yani neye bakacağımızı bilmiyoruz, neye göre bu raporu vereceğimizi bilmiyoruz." dedi.

Mevzuat dışı raporlar en çok yüzme havuzlarından isteniyor.

Özbakış "Kişinin kendi beyanını ben sağlıklıyım hiçbir şekilde sağlık problemim yok, ben havuzda yüzmek istiyorum demesinin yeterli olması gerekiyor" dedi.

Aile hekimleri bu tür raporların kaldırılması gerektiği görüşünde.

Dr. Kutbettin Demir, "Raporların neredeyse yüzde 95-97 si gereksiz rapor. Bunlar kaldırılırsa iş yükü azalacaktır. Biz de hastalarımıza daha fazla zaman ayırabileceğiz. Hem vatandaşlarımız mağdur edilmeyecek hem de devlet bütçesi vatandaşın bütçesi daha rahatlayacaktır. Çünkü bunlarla ilgili gereksiz tetkikler yapılıyor, gereksiz muayeneler ve ücretler ödeniyor."

TRT Haber