10 Zilka'de 1445 | 19 Mayıs 2024 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Mamografi kanser risklerini artırıyor

Son Güncelleme: 19 TEMMUZ 2014 - TSİ 10:15

Las Vegas’ta gerçekleşen ve dünyanın en büyük meme cerrahlarından biri olan Dr. Armando Giulliano’nun da konuşmacı olarak katıldığı Amerikan Meme Cerrahları Toplantısı’nda meme kanserinin teşhis ve tedavi yöntemleri yeni baştan yazıldı. Toplantıya katılan Milliyet yazarı Op. Dr. Ziya Saylan, sık yaptırılan mamografinin kanser riskini arttırdığını söyleyerek kadınları uyardı

2 bin kadın kanser

İsviçre’de mamografi tetkiklerinin üç yıldan az aralıklarla yapılması yasaklandığını, İngiltere’de de her yıl yaklaşık 2 bin kadar kadının gereksiz mamografi nedeniyle kanser olduğunu belirten Op.Dr. Saylan şunları söyledi:

“Bir İngiliz meslektaşımın söylediği gibi ‘Mamografiyle hastaya iyilik mi ediyorum yoksa kötülük mü bilmiyorum?’. Türkiye’deki mamografi tetkiki sayısı, İngiltere’deki kadar olduğuna göre, bizde de bir o kadar sayıda kadın mamografi sonucu kanser oluyor diyebiliriz. Dr. Giulliano da eğer ailede meme kanseri riski yoksa 45 yaş üzeri kadınlarda her 3 senede bir mamografinin yeterli olacağını söylüyor. Bence genetik risk ihtimali olmayan ve ilk mamografisini 50 yaşında yaptıran bir kadın üç yıl bekleyebilir.”

Milliyet