10 Zilka'de 1445 | 19 Mayıs 2024 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

kanser Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
İlaç devlerine rest
341 ilacın ödeme listesinden çıkarılması gündemde. Kanser ve insülin ilaçları da indirimden muaf tutulacak. Fiyatta indirim kararını uygulamayıp eczaneye ilaç sevkıyatını durduran daha sonra da aradaki fiyat farkını vatandaşa yıkmaya çalışan ilaç firmalarına yaptırım geliyor.

Güç ve stres kanser ediyor!
‘Güç ve gücün getirdiği stres kansere neden oluyor’ diyen bilim insanları bu tezi önemli bulgularla kanıtladı. 2 bin hasta ile yapılan incelemede stres arttıkça tümörlerin daha hızlı büyüdüğü görüldü

'Enfeksiyon' kanser hastalarında daha tehlikeli
Kanser hastalarında, kemoterapi ve radyoterapi ile birlikte yaşam tarzı, obezite ve beslenme alışkanlığındaki yanlışlıklar, bağışıklık sistemini zayıflatıyor. Sağlıklı kişilerde hiçbir ciddi etki yapmayan basit enfeksiyonlar, bağışıklık sistemi zayıflamış kanser hastalarında ölümcül olabiliyor.

Kanser teşhisi konulan vakalar çoğalıyor
Tüm dünyada kalp ve damar hastalıklarından sonra ölümlere en çok neden olan kanser giderek artıyor. Sağlık Bakanlığı verilerine göre her yıl 100 bin kişiden 229’una kanser teşhisi konulurken kanserin genellikle erkeklerde daha sık görüldüğü belirtiliyor.

Kansere karşı perhiz
Kısa dönemli perhizlerin bazı kanser türleriyle mücadelede kemoterapi kadar etkili olabileceği, hatta kemoterapi ve perhizin aynı anda uygulanmasının ömrü uzatabileceği belirlendi.

Kanserde kan testi dönemi
Tümörleri yok etmek ya da küçültmek için uygulanan tedavinin işe yarayıp yaramadığı, artık sadece basit bir kan testiyle anlaşılabilecek.

Kanser 2030'da yüzde 75 artacak
Yapılan son araştırmalar kanser vakalarında büyük bir artış yaşanacağını ortaya koydu. "Lancet Onkoloji" isimli tıp dergisinde yayınlanan makaleye göre, dünya çapında kanser vakaları 2030'da yüzde 75 artacak.

Kanser savaşçısı reovirüs
Çocukların nezle olmasına yol açan bir virüsün kansere karşı etkili olabileceği keşfedildi. İngiltere’deki Leeds Üniversitesi uzmanları genelde hafif nezle ve mide ağrılarına yol açan “reovirüs”ün tümörleri küçülttüğünü saptadı.

Ekmekteki katkı maddeleri kanser yapabilir
''Ekmek üretiminde çeşitli amaçlarla kullanılan yoğun katkı maddeleri şeker hastalığı, obezite ve kansere yol açıyor.''

'Çocuklarınızı kansere karşı ılık suyla yıkayın'
Tıbbi Onkoloji Direktörü Prof. Dr. Erkan Topuz pek çok bilimsel araştırmayı inceleyerek aileler için öneriler hazırladı.

Kanser yaşı düşüyor
Türkiye’de bugün 150 bine yakın kanser hastası bulunuyor. Bu rakamın 2020’de 250 bin, 2030’da ise 400 bin olması bekleniyor.

Oruç, hastalıkları önlüyor
Ramazan ayında oruç tutmak fiziksel ve zihinsel sağlığımıza büyük ölçüde katkı sağlıyor. Bedenimizi ve irademizi disipline sokan oruç, gün içinde hoşgörüyle hareket etmeyi öğretirken, zihnimizin de daha pratik çalışmasına fırsat verir.

Nanofiberde kanser riski
İskoçya’da bulunan Edinburgh Üniversitesi’nin bir araştırmasına göre spor malzemelerinden bebek bezlerine kadar birçok günlük eşyanın yapımında kullanılan nanofiberin sağlığa zararlı olduğu tespit edildi.

X-ray cihazlarına 'kanser' vetosu
Özellikle havalimanlarında kullanılan X-ray cihazları kansere neden olduğu gerekçesiyle Avrupa Komisyonu tarafından yasaklandı.

'100 kanserden 70'inin sebebi sigara'
Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. Metin Güden, kanserde sigara faktörünü anlattı. Kanserleşme sürecinde hücrenin kendiliğinden bozulabildiği gibi bozulmanın çoğu zaman dış faktörlerden kaynaklandığını kaydeden Güden, “Bunların başında sigara gelir.