6 Rebi'ül-evvel 1442 | 23 Ekim 2020 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

'ABD, Ukrayna'yı değil kendi çıkarını düşünüyor'

Son Güncelleme: 15 MART 2014 - TSİ 10:22

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’nin diğer ülkelerin iç meselelerine müdahaleyi normal ve olağan bir işleme dönüştürdüğünü söyledi

Rusya medyasında yer alan haberlere göre Putin, ABD’nin ‘deneylerinin’ uzun yıllar içerisinde hazırlandığını ve sağlam bir temele oturtulduğunu öne sürdü. Putin, dünyada milyonlarca insanın ABD’yi demokrasi modeli olarak görmediğinin ve sömürü merkezi olarak kabullendiğinin altını çizdi.

Rus lider, ABD’nin dış politikada agresif hedefleri olduğunu belirterek bunları şu şekilde sıraladı:
“ABD şirketlerinin çıkarlarını savunmak, Kongre ve Senato üyeleri tarafından desteklenen büyük askeri sanayi merkezlerini muhafaza etmek, Jeopolitik ve ideolojik saltanata sahip olmak ve ABD dışındaki başarılı demokrasi modellerini Libya örneğinde olduğu gibi yok saymak ve doların dünya para birimi saltanatının devam etmesini sağlamak.”

Putin, ABD’nin bu hedeflerine ulaşmak için dünya genelinde 1000’den fazla askeri üsse, dünya kamuoyunu yönlendiren ve istediği tarafa yönlendirebileceği enformasyon makinasına, IMF ve diğer bankalara ve diğer imkanlara sahip olduğuna dair hatırlatmada bulundu. Rus lider, SSCB’nin yok edildiği gibi Ukrayna, Rusya ve Çin’in de hedef alındığını iddia etti.

Dünya Bülteni