10 Zilka'de 1445 | 19 Mayıs 2024 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

SGK  Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Şeker hastalarına SGK’dan iyi haber
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), diabet hastalarının 3 aylık ihtiyacının karşılığı olan 25 şeker ölçüm çubuğu yerine, bundan böyle 50 ölçüm çubuğunun bedelini ödeyeceğini açıkladı.

SGK asgari ücretli zenginin peşinde
2008'de başlayan reformla çalışma hayatında birçok ilke imza atan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), asgari ücretli gösterilen ancak aylık kazancı çok daha yüksek olan, futbolcu, oyuncu, şef aşçı gibi meslek gruplarına uyarı gönderiyor.

Maaş için boşanan çiftlere SGK darbesi
Babası ya da annesi vefat eden çok sayıda kadın, yetim maaşı alabilmek için kâğıt üzerinde eşinden boşanıyor. Bunu önlemek isteyen SGK yaptığı çalışma ile ilginç sonuçlara ulaştı.

Ödenmeyen primler aylığa engel değil
Yargıtay 21. Hukuk Dairesi, SGK'nın işverenden her zaman primleri tahsil edebileceğinden, işverenden primlerin henüz tahsil edilmemiş olmasının sigortalıya aylık bağlanmasına engel olmadığına hükmetti.

SGK, alacaklarını 'ehaciz'leyecek
Sosyal sigorta sisteminin gelirlerinin giderleri karşılayamaması ve sistemin açık vermeye devam etmesi SGK'yı harekete geçirdi. SGK 2013 yılında bir dizi yeni uygulamayı hayata geçirmeye hazırlanıyor. Sosyal güvenlik sisteminin etkinliğinin artırılması için Sosyal Güvenlik Kurumu yeni önlemler almaya hazırlanıyor

MR'da dünyayı geçtik, SGK harekete geçti
Hastanelerde çekilen MR sayısının İngiltere, Almanya, Fransa gibi OECD ülkelerinden yarı yarıya fazla çıkması Sosyal Güvenlik Kurumu'nu (SGK) harekete geçirdi. MR cihazına giren hasta sayısının Türkiye'de yılda binde 67, diğer ülkelerde ise 46 olduğunu dikkate alan SGK, gereksiz çekimlerin önüne geçmek için çalışma başlattı.

Gelir testi için son 3 gün
Yeşil kartlılar ve Sosyal Güvenlik Kurumu'nda (SGK) kaydı bulunmayan kişilerin gelir testi yaptırmaları için son 3 gün kaldı. Vize tarihleri sona eren yeşil kartlılar ve Sosyal Güvenlik Kurumu'nda (SGK) kaydı bulunmayan 1.7 milyon kişinin gelir testi yaptırmaları için son 3 günleri kaldı. Kapsam dahilindeki kişiler, bu tarihe kadar gelir testi yaptırmamaları halinde aylık 213 TL sağlık primi ödemek zorunda kalacak.

Kamuya 9 bin 250 memur alınacak
Bu hafta içerisinde 5 bini uzman ve uzman yardımcısı, 3 bin 969 bini SGK kadroları ve 750'si avukat olmak üzere 10 bine yakın kadroya dair haberler medyada yer aldı

Prim borçları yeniden yapılandırılıyor
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı alt komisyon raporu üzerinden görüştü.

Asgari ücret ödeyene sebebi sorulacak
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, kayıtdışı istihdamı engellemek içen geçen yıl yürütülen çalışma kapsamında ücretlerin eksik bildirilmesini engellemek amacıyla ‘aylık prim ve hizmet belgesi’nde değişiklik yapıldığını söyledi.

Dul veya yetimlerin maaş farkları ödenecek
SGK, emekli, vazife malullüğü, dul veya yetim aylığı alan 1 milyon 923 bin 851 kişinin 1 Ocak 2013 tarihinden geçerli olmak üzere aylıklarında oluşan fark tutarlarının, aylık almakta oldukları banka ve PTT şubelerine gönderileceği belirtildi.

Emeklilikte arşiv sistemi kısa zamanda gelecek
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Sağlam, iş ve işlemlerin daha etkin ve hızlı yürümesini sağlayacak Arşiv Yönetim Sistemi'nin 2 yıl içerisinde hayata geçirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Sağlık Uygulama Tebliği'nde yeni düzenlemeler
Yaklaşık 7 yıldır fiyatı ve kapsamı değişmeyen, SGK'nın hastanelerden aldığı teşhis ve tedavi hizmeti kapsamını ve fiyatlarını düzenleyen Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) değişiyor.

Bütçede sosyal güvenliğin payı 40 milyar lira
Emeklilik yaşının yükseltilmesi başta son yıllarda gerçekleştirilen bir dizi reforma rağmen sosyal güvenlik sisteminin bütçeye yükü artmaya devam ediyor. Yılın ilk yarısında sistemin açıkları geçen yıla göre önemli ölçüde küçülmekle birlikte bütçeye yükü artışını sürdürdü.

Türkiye, 51-52’sinde emekli oluyor
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Mehmet Selim Bağlı, çalışmaları ve sosyal güvenlik reformuna ilişkin değerlendirmede bulundu.