10 Zilka'de 1445 | 19 Mayıs 2024 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Asgari ücret ödeyene sebebi sorulacak

Son Güncelleme: 3 OCAK 2013 - TSİ 10:54

SGK Başkanı Fatih Acar, işverenlerin ne ücret ödüyorsa onu beyan etmesi gerektiğini belirterek, Ücretlerin pozisyonlarla uyumlu olmadığı durumlarda ilgili işvereni çağıracağız ve bunu açıklamasını isteyeceğiz dedi.
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, kayıtdışı istihdamı engellemek içen geçen yıl yürütülen çalışma kapsamında ücretlerin eksik bildirilmesini engellemek amacıyla ‘aylık prim ve hizmet belgesi’nde değişiklik yapıldığını söyledi. Bu kapsamda işverenlerin çalıştırdıkları sigortalıları Uluslararası Standart Meslek Sınıflaması kodlarına uygun olarak mesleklerini bildirmelerinin sağlandığını ifade eden Acar, böylelikle düşük ücret bildirilmesinin önüne geçilmesinin hedeflendiğini anlattı. 
Çalışma kapsamında 5 bin 213 meslek kodu belirlediklerini dile getiren Acar, “Meslek kodu uygulamasıyla artık tüm mesleklerin bir kodu var. Aşçı ile aşçıbaşının, genel müdür ile genel müdür yardımcısının meslek kodları farklı. İşverenler, 1 Kasım’dan itibaren ‘aylık prim ve hizmet belgeleri’nde işçilerin ne iş yaptıklarını kodları girerek bildiriyor” diye konuştu. 
SGK, asgari ücretin izah edilmesini isteyecek
Acar, belli yasalara göre, bazı kurum, kuruluşlar ile kanunla kurulan kurumların ücret belirleme yetkileri olduğuna işaret ederek, örneğin TMMOB ve Türk Tabipler Birliği gibi bazı sivil toplum örgütlerinin de ilgili mesleklerin asgari ücretlerini belirlediğini vurguladı. Acar, şöyle konuştu: 
“Bu tür sivil toplum örgütlerinin belirlediği ücretin altında bildirim yapan işverenler olursa çalışanlar gerçekten o ücreti alıyor mu, almıyor mu, bunun kontrolünü yapacağız. İzah edilmesini isteyeceğiz. İzah ediyorsa ‘altında ama ben yeni açtım bu işletmeyi, bu kadar ödeyebiliyorum, ödediğim para bu, bankaya yatırıyorum’ diyorsa zorla ödemediği ücreti göstermesini istemiyoruz. Ayrıca kanunların belirlediği bazı ücretler de var. Örneğin, kanun ‘Bir eczacı ikinci bir eczacıyı yanında çalıştırıyorsa asgari ücretin iki katından az ödeyemez’ diyor. Bir eczacı ikinci eczacıyı çalıştırıyorsa, ‘Sen asgari ücretin iki katından az beyan edemezsin’ diyeceğiz. Asgari ücretten beyan etmişse ‘bunu düzelt’ diyeceğiz.
Herkes ne ücret ödüyorsa onu beyan etsin. Beyan edilen ücretin meslek kodları ile uyumlu olması lazım. Biz uyumlu mu değil mi, bakacağız. Ücretlerin pozisyonlarla uyumlu olmadığı durumlarda da ilgili işvereni çağıracağız. ‘İşletmenizde aşçı ile aşçıbaşı aynı ücretli olmaz’ diyeceğiz, aynıysa işverenden bunu açıklamasını isteyeceğiz. Biz diyoruz ki, işletmelerimiz, cezalı duruma düşmemeleri bakımından, kendi durumlarını bir daha gözden geçirsinler. 2013’ten itibaren yepyeni bir sayfa açarak, gerçek ücret neyse bunu beyan etsinler.”