18 Zilhicce 1445 | 25 Haziran 2024 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

SGK, alacaklarını 'ehaciz'leyecek

Son Güncelleme: 29 EKİM 2012 - TSİ 11:56

Sosyal sigorta sisteminin gelirlerinin giderleri karşılayamaması ve sistemin açık vermeye devam etmesi SGK'yı harekete geçirdi. SGK 2013 yılında bir dizi yeni uygulamayı hayata geçirmeye hazırlanıyor. 
Bu uygulamaların en dikkat çekenlerden biri de bankalarla yapılacak protokoller çerçevesinde SGK'ya ödemelerini zamanında yapmayan borçlunun banka mevduat hesabına elektronik ortamda haciz konabilecek olması.

Sosyal güvenlik sisteminin etkinliğinin artırılması için Sosyal Güvenlik Kurumu yeni önlemler almaya hazırlanıyor. 2013 yılında hayata geçecek önlemlerden bazıları şöyle: "Sosyal sigorta sisteminde bilgi işlem altyapısı güçlendirilecek, sistem etkili, erişilebilir ve sürdürülebilir hizmet sunan bir yapıya kavuşturulacak. Sosyal sigorta sisteminin bilgi işlem altyapısında kademeli olarak tam otomasyona geçilecek ve etkili, erişilebilir ve sürdürülebilir hizmet sunan bir yapı oluşturulacak. Kurum alacaklarının takibi kapsamında bankalarla protokol yapılarak, kurum alacaklarının e-haciz ile takip ve tahsil edilmesi sağlanacak. Bankalarla gerçekleştirilen protokoller çerçevesinde borçlunun banka mevduat hesabına elektronik ortamda haciz konulabilmesine yönelik bilgi işlem altyapısı oluşturulacak."