16 Şevval 1445 | 25 Nisan 2024 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Gelir testi için son 3 gün

Son Güncelleme: 27 ŞUBAT 2012 - TSİ 09:54

Yeşil kartlılar ve Sosyal Güvenlik Kurumu'nda (SGK) kaydı bulunmayan kişilerin gelir testi yaptırmaları için son 3 gün kaldı. Vize tarihleri sona eren yeşil kartlılar ve Sosyal Güvenlik Kurumu'nda (SGK) kaydı bulunmayan 1.7 milyon kişinin gelir testi yaptırmaları için son 3 günleri kaldı.
Şubat mesai bitimine kadar gelir testi başvuruları kabul edilecek olan kapsam dahilindeki kişiler, bu tarihe kadar gelir testi yaptırmamaları halinde aylık 213 TL sağlık primi ödemek zorunda kalacak.
1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe giren zorunlu Genel Sağlık Sigortası kapsamında gelir testi yaptırması gereken yeşil kartlı ve SGK'da kaydı olmayan vatandaşlar için sona gelindi. Yılbaşından bu yana vizesi dolan yeşil kartlı ve SGK'da kaydı bulunmayan yaklaşık 2.5 milyon kişiye gelir testi yapılırken, gelir testini yapmayarak son günlere bırakan halen binlerce kişi var. 1 Ocak'ta yürürlüğe giren Yasa kapsamında, yeşil kartlılar için vize süreleri dolana kadar süre tanınmasına rağmen, kapsam dışı olan 1.7 milyon kişinin 29 Şubat 2012 tarihine kadar gelir testi başvurusunda bulunmaları gerekiyor. Aksi halde başvuruda bulunmayan kişilerin geliri asgari ücretin 2 katı olarak değerlendirilecek ve bu kişilerden 213 TL aylık prim alınacak.
Dünya Bülteni