18 Zilhicce 1445 | 25 Haziran 2024 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Avrupa Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Avrupa Müslüman kadına ayrımcılık yapıyor
AKPM raporunda, Avrupa'da Müslüman kadınların kamu yaşamına etkili bir şekilde katılmasına imkan verilmesi için gerekli bütün pozitif önlemlerin alınması istendi.

Avrupa sallanıyor, merkez bankaları ‘acil’ modunda
Yunanistan seçimlerinde “reform karşıtı” güçlerin önde çıkması ihtimali piyasaları titretiyor. Dünyanın en gelişmiş 20 ekonomisi, seçimlerden sonra olabilecek kargaşaya karşı merkez bankaları düzeyinde önlem almak için düğmeye bastı.

Kıbrıs Rum Yönetimi de yardım istedi
Kıbrıs Rum Yönetimi’nin İspanya’dan sonra beşinci ülke olarak Avrupa Kurtarma Fonu’na yardım için başvurduğu, kararın gelecek hafta açıklanacağı belirtildi.

Avrupa’nın elektriğini Türkiye iletecek
Afrika’da güneş santrallerinde üretilen elektrik, enerji arzı giderek artan Avrupa’ya Türkiye üzerinden taşınacak. 2050’ye kadar tamamlanması planlanan proje, yılda 1 trilyon kilovat saat elektrik üretecek.Hazar Bölgesi’nin gazını Avrupa’ya taşımayı öngören Nabucco Projesi’nin bir benzeri ‘elektrik taşıması’ için geliştirildi.

Avrupa'nın başörtüsü zulmü TBMM gündeminde
Romanya'nın başkenti Bükreş'te düzenlenen Avrupa Wushu Şampiyonası'nda başörtülü olduğu gerekçesiyle puanlaması yapılmayan Zeynep Akyüz'ün durumu TBMM'ye taşınıyor.

Avrupa’daki fabrikaların yüzde 58’inde zarar büyük
Otomotiv Avrupa genelinde yaşanan ekonomik gelişmelerden en çok etkilenen sektörlerin arasında yer alıyor.

Avrupa ülkeleri şüpheli işlemleri soruyor
Mali Suçları Araştırma Kurulu’na (MASAK) kara para ve şüpheli işlemlerle ilgili Türklerin yoğun olarak yaşadığı Belçika ve Almanya’dan gelen bilgi talepleri dikkat çekti. 2012 yılında MASAK’tan en fazla bilgi talebinde bulunan muadil kuruluşlar yüzde 31’le Belçika, yüzde 19’la Almanya, yüzde 11’le Rusya, yüzde 10’la Fransa ve yüzde 8’le Hollanda istihbarat birimleri oldu.

Avrupa'da protestolar sürüyor
Kriz sonrası alınan tasarruf tedbirlerine Avrupalılar tepkili. Bu kez sadece Yunanistan'da değil, bir çok Avrupa ülkesinde halk sokaktaydı. Protestocular, "Krizin faturasının bizden çıkarılmasını istemiyoruz" sloganları attı.

Ekonomik kriz ırkçılığı körüklüyor
Avrupa'da Yabancılara karşı işlenen suçlarda, cezaların yetersiz kaldığı yönündeki iddialar ise endişeleri artırıyor. Ağır borç yükü altındaki Avrupa, ekonominin belini doğrultmaya çalışıyor... Karanlık mali tablo, ülkelerin toplumsal düzenini de temelden sarsıyor. Avrupa Irkçılıkla Mücadele Merkezi, ekonomideki kötü gidiş dolayısıyla karamsarlığa kapılan Avrupa'da, ırkçılık eğilimlerinin arttığını açıkladı.

Krizdeki Avrupa’ya oto ihracatı yüzde 18 düştü
Avrupa’da devam eden ekonomik sıkıntılar Türkiye ihracatında 25 ay aradan sonra ilk kez nisan ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 3 gerilemeye neden olurken, otomotiv endüstrisi de bundan nasibini aldı.

Kriz siyaseti sarstı
Avrupa'daki ekonomik kriz siyaset sahnesini derinden sarstı. Fransa ve Yunanistan'da kemer sıkma politikalarını savunan liderler seçimlerde hezimete uğradı.

Almanya mutlu Avrupa endişeli
Avrupa ekonomisinin yüzde 28'ini oluşturan Almanya'da Angela Merkel'in yeniden başbakanlığa seçilmesi halkını sevindirdi, borçlu ülkeleri üzdü. Geçmişte Avrupa'da sert kemer sıkma politikalarını savunan Merkel'in tekrar seçilmesi en çok borçlu ülkeler Yunanistan, Portekiz ve İspanya'da endişeye neden oldu. Euro Bölgesi'nde Merkel'in kemer sıkma politikalarına devam edip etmeyeceği konuşulmaya başlandı. Yunan medyası da seçimin sonucunu "Kemer sıkma kraliçesinin zaferi" olarak duyurdu.

Şirketler Asya’yı Avrupa’ya dönüştürüyor
Asya coğrafyasında yer alan ülkelere dair bilgilerinizi gözden geçirmeniz gerekiyor. Çünkü Asya, inanılmaz bir hızla dönüşüyor ve değişiyor.

Avrupa toparlanıyor mu?
Krizde Avrupa'nın zayıf halkaları olarak birer birer iflas eden Portekiz, İrlanda, Yunanistan ve İspanya'da 2014 umut yılı oldu. Dört ülke de 2014'te toparlanma beklerken 2015'i büyüme ve işsizliği azaltma dönemi olarak hedefine koydu.

Avrupa-Yunanistan krizi sürüyor
Avrupa-Yunanistan kavgasında son sözler cuma günü söylenecek. Anlaşma sağlanamazsa yaşam standardı % 80 düşecek ve maaşlar ödenemeyecek. Yunanistan ile Avrupa arasındaki kritik zirveden sonuç çıkmadı, Komşu'ya cuma gününe kadar süre verildi.