16 Muharrem 1446 | 22 Temmuz 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Avrupa'da protestolar sürüyor

Son Güncelleme: 1 MART 2012 - TSİ 11:01

Kriz sonrası alınan tasarruf tedbirlerine Avrupalılar tepkili. Bu kez sadece Yunanistan'da değil, bir çok Avrupa ülkesinde halk sokaktaydı. Protestocular, "Krizin faturasının bizden çıkarılmasını istemiyoruz" sloganları attı.
Fransa, İspanya, Belçika ve Yunanistan Avrupa Sendikalar Birliği çağrıda bulundu. Onbinler protesto gösterisi düzenledi. 
Gösteri adreslerinden biri Fransa'nın başkenti Paris'ti. Fransa'daki seçimlere aylar kala hayata geçirilen üç aşamalı bütçe kesintilerine tepki büyük. Son önlemler inkar yasası sürecinde Ankara'yı da kızdıran Fransız Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin elini de zora sokuyor. Gösterilere, beş işçi sendikası destek verdi. Ülke genelinde yaklaşık 160 protesto ve iş durdurma eylemi gerçekleşti.
İspanya'da da durum aynı. Özellikle eğitim ve sağlık sektöründen yapılan kesintilere halk kızgın. Valencia'da Öğrencilerin protestosuna polisin yaptığı şiddetli müdahale de protestoların hedefindeydi. 
Belçika'nın başkenti Brüksel'deki eylemin merkezi ise Avrupa Birliği kurumlarının önüydü. Yüzlerce kişi Avrupa Birliği'nin kemer sıkma politikalarını protesto etti. 
Krizin faturasının en ağır şekilde hissedildiği Yunanistan'da ise emekli maaşlarında kesinti öngören yasa Meclisten geçti sokaklar yine hareketlendi. Başkent Atina'da da çeşitli gösteriler vardı. Göstericiler, tasarruf tedbiri kararlarının alındığı Yunanistan parlamentosu önüne akın etti.
Halk protesto etse de Avrupalı liderlerin yarın borç krizi ile ilgili bütçe anlaşmasını imzalaması bekleniyor. Sendikacılar ise yeni anlaşmanın Avrupa'da ekonomik daralmaya yol açacağı uyarısında bulunuyor. 
CNNTURK