16 Muharrem 1446 | 22 Temmuz 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Avrupa toparlanıyor mu?

Son Güncelleme: 7 OCAK 2014 - TSİ 14:23

Krizde Avrupa'nın zayıf halkaları olarak birer birer iflas eden Portekiz, İrlanda, Yunanistan ve İspanya'da 2014 umut yılı oldu. Dört ülke de 2014'te toparlanma beklerken 2015'i büyüme ve işsizliği azaltma dönemi olarak hedefine koydu.

İşsizliğin zirve yaptığı İspanya'da istihdam rakamları toparlanmaya başlarken ülke, bankalar için AB'den yeni fon istemeyeceğini açıkladı. İspanya Ekonomi Bakanı Luis De Guindos, ekonominin çıkışa geçişinin 'belirgin' işaretlerini gördüklerini söyledi. 2014'te net iş yapılmaya başlanacağını belirten Guindos, toparlanmanın ilk emarelerinin Eylül 2013'te alınmaya başladığını vurguladı.

İspanya halkı ise umut veren rakamlarla aynı görüşte değil. İspanyollar'ın yüzde 71'i toparlanmanın en erken 2015'te başlayacağını düşünüyor. 41 milyar euroluk banka kurtarma planı açıklayan İspanya'nın bunu AB paketi olmadan nasıl yapacağı merak konusu. Merkez sağ hükümet yarım zamanlı iş projesiyle daha fazla insana iş bulma konusunda adımlar atmaya çalışıyor. Yunanistan da geçtiğimiz hafta borçlanma pazarına yeniden giriş yapacağını ve büyümeye geçeceğini açıkladı. Maliye Bakanı Yannis Stournaras, ekonomide toparlanmanın devam ettiğini belirtti. Ülkede bu yıl vergi gelirlerinin 2.65 milyar euro artması ve AB kurtarma planından da çıkılması hedefleniyor.

Sabah