18 Zilhicce 1445 | 25 Haziran 2024 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Ekonomik kriz ırkçılığı körüklüyor

Son Güncelleme: 23 MART 2012 - TSİ 12:49

Avrupa'da Yabancılara karşı işlenen suçlarda, cezaların yetersiz kaldığı yönündeki iddialar ise endişeleri artırıyor. Ağır borç yükü altındaki Avrupa, ekonominin belini doğrultmaya çalışıyor... Karanlık mali tablo, ülkelerin toplumsal düzenini de temelden sarsıyor. Avrupa Irkçılıkla Mücadele Merkezi, ekonomideki kötü gidiş dolayısıyla karamsarlığa kapılan Avrupa'da, ırkçılık eğilimlerinin arttığını açıkladı.
Mali bakımdan iflasın eşiğine gelen Yunanistan, yükselen ırkçılıktan nasibini alan ülkelerin başında geliyor.
Sivil toplum örgütleri, Yunanistan'daki ırkçı eylemlerin cezasız kalmasına da isyan ediyor.
Son 6 ay boyunca ülke genelinde 60'dan fazla ırkçı saldırının gerçekleştiğini belirten uluslararası gözlemci örgütler, bu saldırılardan sadece 1'inin sorumlusunun hakim karşısına çıkarılmasına tepki gösteriyor.
Üstelik bazı olaylarda polisin de ırkçı saldırı düzenleyenlere destek verdiği iddia ediliyor.
Yunanistan'da yükselen ırkçılık, önceki günlerde sivil toplum kuruluşları ve öğrenci gruplarının geniş katılımıyla düzenlenen bir gösteriyle protesto edildi.
Protestocular, göçmenlere ve etnik azınlıklara karşı ülkede uygulanan ayrımcı ve düşmanca yaklaşımları eleştiren pankartlar taşıyıp sloganlar attı.
Göstericiler, Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu IMF'den gelecek yardımlar karşılığında, sıkı tasarruf önlemleri alacağını taahhüt eden hükümeti de eleştirdi.
TRT