1 Zilhicce 1443 | 30 Haziran 2022 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

hastane Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Tıbbi ürün stoklarına sınırlama
Sağlık Bakanlığı tarafından çıkartılan ürün bazlı stok uygulamasına göre, artık hastaneler azami stok miktarınından fazla stok bulundurulamayacak. Hastanelerin, ürün çeşitlerinden depolarında ne kadar bulundurulacağı sınırlandırılacak.

'Gözle' muayene bitiyor
Doktorun hastayı gözle muayene devri kapanıyor. Bir doktor günde 60'tan fazla hastaya bakamayacak Vatandaşların özel hastanelerden yararlanma koşulları ile ilgili bazı değişiklikler hayata geçirilecek. Çalışma ve Sosyal Güvelik Bakanı Faruk Çelik, özel hastanelerden yararlanacak vatandaşları rahatlatacak bir dizi önlem aldıklarını açıkladı.

İki köklü hastane yıktırılıp yeniden yapılacak
Türkiye'nin iki önemli hastanesi Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakülteleri yenileniyor. Yaklaşık 1 milyar dolara mal olacak proje ile hem daha fazla hasta hizmet görecek hem de yetiştirilen doktor sayısı artacak.

Hastanelerde Enerji Tasarrufu
Sağlık Bakanlığı, hastanelerde enerji tasarrufu için harekete geçti. “Sağlıkta Enerji Verimliliği” Projesi ile hem elektrikten hem de sudan tasarruf edilmesi planlanıyor.

15 yeni şehir hastanesi yapılacak
14 ilde kamu-özel işbirliğiyle gerçekleştirilecek 15 şehir hastanesi ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu binasının imza töreni İstanbul'da yapılacak.

Özeldeki acil hasta ilave ücret için bilgilendirilecek
Kamu veya özele acil bir durum nedeniyle başvuran hasta, sağlık güvencesine veya ödeme gücüne bakılmaksızın kabul edilecek ve gerekli müdahale gecikmeden yapılacak. Özel hastanede acil müdahale yapılan hasta, durumu düzeldiğinde tedavisine devam edilmesi gerekiyorsa ilave ücret konusunda ayrıntılı bilgilendirilecek.

SGK'dan vatandaşa kötü haber!
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlık Uygulama Tebliği (SUT)'nde değişiklik yaparak vatandaşlara reçete başına yeni ücretler getirdi. 8 Mart tarihinde yürürlüğe girecek düzenlemeye göre; vatandaşlardan daha önce ücret alınmayan aile hekimlerinden bundan sonra 3 TL muayene katkı payı alınacak.

Hastanelerin ilave ücret oranı belirlendi
Bakanlar Kurulu özel hastanelerin vatandaşlardan alabileceği ilave ücret oranında üst sınırı yüzde 90’a çıkardı. 244 hastane yüzde 90, 138 hastane yüzde 75, 50 hastane yüzde 60, 25 hastane yüzde 45, 3 hastane de yüzde 30 ilave ücret alacak.

5 il için özel hastane izni
Sağlık Bakanlığı, özel hastaneye ihtiyaç duyan Ağrı, Hakkari, Kars, Sivas ve Tokat’a birer özel hastane açılacağını duyurdu. Bakanlık, 7 ilde de tıp merkezi kurulacağını ve uygun illere kadro tahsisi yapılacağını bildirdi.

İsrail hastaneleri de vuruyor
Hastanenin boşaltılmamasına rağmen, İsrail hastaneyi vurdu. Saldırıda herhangi bir can kaybı yaşanmadı. İsrail'in Gazze'ye yaptığı saldırılarda 19 cami ve binlerce ev tamamen yıkıldı.

Hastanelerin yüzde 72’si depreme dayanıklı değil
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Aralık 2013 itibarıyla İstanbul’da bulunan bakanlığına bağlı Hastane, sağlık ocağı, poliklinik gibi binaların yüzde 72’sinin depreme dayanıklı olmadığını bildirdi.

'Her 100 hastanın 19’u gereksiz yatıyor'
Sağlık Bakanlığı, sağlık tesisleri bünyesinde bulunan yoğun bakım ünitelerinin amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını araştırdı.

Ebola için 36 ilde 45 hastane hazır
Afrika'da ortaya çıkan Ebola salgınının yayılma riski nedeniyle Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) salgın uyarısı üzerine toplanan Bakanlık Bilim Kurulu konuyla ilgili bilgilendirici bir yazı hazırladı.

Numune Hastanesi poliklinik binası boşaltıldı
Haydarpaşa Numune Hastanesi'nin yakınında devam eden otopark inşaatı sebebiyle poliklinik binasında çatlarklar oluşunca bina tahiye edildi

Sülük tedavisi hastanelerde yapılacak
Uzmanlar merdivenaltı yerlerde yapılan sülük tedavisinin ise hastalığı iyileştirmeden ziyade ölümle sonuçlanabileceğini söylüyor. Uzman doktorlar ve bunun eğitimini almış kişiler tarafından yapılacak sülük tedavisinin ise ülser, kanser tedavisi, çok ciddi ağrılara sebep olan ağrılar, kronik hastalıklar, görme ile ilgili sorunlar, hipertansiyon, kulak çınlaması, hipertansiyon, bel ve boyun fıtığı gibi birçok hastalığa iyi geldiğini ifade ediyor.