20 Cemaziyelevvel 1445 | 4 Aralık 2023 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Tıbbi ürün stoklarına sınırlama

Son Güncelleme: 14 EKİM 2011 - TSİ 09:54

Sağlık Bakanlığı tarafından çıkartılan ürün bazlı stok uygulamasına göre, artık hastaneler azami stok miktarınından fazla stok bulundurulamayacak. Hastanelerin, ürün çeşitlerinden depolarında ne kadar bulundurulacağı sınırlandırılacak.

Sağlıkta Dönüşüm Programı öncesi hastanelerde yatan hastaların ihtiyaç duyduğu ilaç ve tıbbı malzemelerin büyük bir bölümünün reçete edilmek üzere dışarıdan karşılandığını belirten Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Memet Atasever, bu uygulamanın hem hasta ve yakınları için sıkıntı yarattığını hem de devlete daha pahalıya mal olduğunu ifade etti. Atasever, oysa Sağlık Bakanlığının uygulamaları ile 2008 yılından bu yana yatan hastaların ilaç ve tıbbı malzemelerinin tamamının hastaneler tarafından karşılanmak zorunda olduğunu anımsatarak, ''Bu uygulama hastanelerden yatan hasta olarak hizmet alan vatandaşları maddi ve manevi önemli bir çok sıkıntıdan kurtardığı gibi sosyal güvenlik kurumlarının maliyetini düşürdü'' dedi.

Stok yönetimi kapsamında hastanelerde gereksiz stok fazlası ürün bulundurulamaması gerektiğini anlatan Atasever, bunun için Sağlık Bakanlığı'nca 5 Ekim 2011 tarihinde ''Ürün bazlı azami stok miktarı uygulaması'' başlıklı genelge çıkarttıklarını ve bununla hastanelerde gereksiz stok bulundurulmamasını istediğini belirtti. Atasever, yılda 3 milyar TL'nin üstünde tıbbı malzeme, ilaç ve laboratuvar malzemesi tüketimi bulunan bakanlık hastanelerinde stok yönetiminin çok önemli konuların başında geldiğini söyledi.

13 EKİM 2011