1 Zilhicce 1443 | 30 Haziran 2022 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

'Gözle' muayene bitiyor

Son Güncelleme: 14 OCAK 2012 - TSİ 10:09

Doktorun hastayı gözle muayene devri kapanıyor. Bir doktor günde 60'tan fazla hastaya bakamayacak Vatandaşların özel hastanelerden yararlanma koşulları ile ilgili bazı değişiklikler hayata geçirilecek. Çalışma ve Sosyal Güvelik Bakanı Faruk Çelik, özel hastanelerden yararlanacak vatandaşları rahatlatacak bir dizi önlem aldıklarını açıkladı. Çelik, bir doktora saatte 6, günde ise 60'dan fazla hasta bakamama koşulu getirdiklerini söyledi. Çelik'in verdiği bilgiye göre SGK tarafından alınacak önlemler şöyle: 
GÖZLE MUAYENE YOK 
Doktorlar bir saatte en fazla 6 hastaya bakabilecek. Bir hastaya düşen muayene süresi ortalama 10 dakika yükselmiş olacak. Bu, uluslararası otoritelerin bir hasta için öngördükleri ortalama 20 dakikalık muayene süresine ulaşılmasında önemli bir adım olacak. 
HASTAYA BİLGİ ŞART 
Özel sağlık kuruluşları 100 liranın üstündeki tedavi bedellerinde ayrıntılı fatura düzenlemek zorunda kalacak. Kurum ve SGK ne için nasıl işlem yapılmış, ne kadar fark ücreti alınmış bunları takip edebilecek. 
ŞEFFAF SİSTEM 
SGK'lıların özel hastanelerde doktor seçmesi sağlanacak. Sözleşmeli hastaneler, buralarda çalışan doktorların, ne kadar pay aldıklarını tedavi maliyetleri internette yayınlanacak. 
BRANŞ DOKTORLARI 
Özel hastanelerde SGK'lılara tüm doktorların bakmasına ilişkin zorunluluk kaldırılacak. Branş doktorlarının 5'te 4'ünün SGK'lılara bakması yeterli sayılacak. 
DOKTORA CEZA 
Doktordan kaynaklanan işlemle ilgili sadece hastaneye cezai işlem uygulanamayacak, doktorun da sorumluluğu bulunacak. 
CEZALAR TAKSİTLE ÖDENEBİLECEK
Yeni uygulamayla SGK ile özel hastaneler arasında ortak belirlenecek bir tahkim kurulu uyuşmazlıklara bakabilecek. Özel hastanelerin kendilerine uygulanan tüm cezai işlemlerin bir defada ödenmesi yerine isterlerse özel hastanelere cezaları 12 aya kadar taksitle ödeme imkânı getirildi. Taksit tutarı aylık faturasının yüzde 25'inden aşağı olmayacak.
SABAH