6 Rebi'ül-evvel 1442 | 23 Ekim 2020 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Diyanet İşleri  Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Kur'an kurslarına 2 milyon başvuru
Kur'an kursları için geçen yıl 1 milyon 500 bin çocuk katılırken, bu yıl katılımın 2 milyonu aştı.

"Selam vermek bile külfet oldu"
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, bu yıl Ramazan ayında ''selam'' konusunu gündeme almalarının gerekçesini anlattı.

Diyanet'ten ''Kurban'' uyarıları
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, 2012 yılı kurban hizmetleri uygulanmasına ilişkin tebliği resmi gazetede dün yayımladı.

Cami Mimarisi Sempozyumu 2 Ekim’de yapılacak
Bu sene camiler haftasında iki büyük etkinlik gerçekleştirecekerini belirten Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez: “İlk olarak, en önemli sorunlarımızdan biri olan ülkemizdeki 7 milyonu aşkın engelli vatandaşımıza göre düzenlenmemiş camilerimizi gözden geçirerek yeniden dizayn etmek ve bu konuda toplumsal bir bilinç ve farkındalık oluşturmak için bir çalışmamız olacak. İkinci etkinliğimiz ise 2 Ekim’de İstanbul’da düzenleyeceğimiz I. Ulusal Cami Mimarisi Sempozyumu olacak.” dedi

'Kimse cehalette özgür değil'
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Herkes inanmakta veya inanmamakta özgür, ama cehalette kimse özgür değildir." dedi. Görmez, İslam dünyasının bir araya gelerek, yeniden İslam alimi yetiştirme konusunda işbirliği yapması gerektiğini kaydetti. Görmez, İslam dünyasının alimlere olan ihtiyacına da vurgu yaptı.

İslam dünyasının en büyük sorunu
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ''İslam dünyasındaki en büyük sorun, küçük aidiyetlerimizi, küçük mensubiyetlerimizi büyük bir kimliğe dönüştürerek onu, bizi kardeş kılan İslam'ın önüne geçirmek.

Kırgız imamlarını Türkler eğitecek!
Türkiye ile Kırgızistan din dersleri, Kırgız imamların eğitimi ve dini kurumların yeniden yapılandırılması gibi konularda işbirliğine gidiyor.

Hicrî yeni yıl başladı
Bugün Peygamber Efendimizin Mekke'den Medine'ye hicret etmesinin yıldönümü, aynı zamanda Hicri yeni yılın da ilk günü. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Diyanet'in resmi web sitesinde yayınladığı mesaj ile Müslümanların yeni hicri yılını kutladı.

Takvimde birlik sağlanmalı
8. Avrasya İslâm Şurası'nın ana temasının 'Gelenekten Geleceğe Avrasya'nın İslâm Ufku' olarak belirlendiğine işaret eden Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, gelenek ile gelecek arasında köprülerin kurulması için din bilginlerine büyük görev düştüğünü belirtti.

'İnşa etmek yetmiyor imar etmek de gerekiyor'
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "camilerimiz sadece belli bir yaşın üzerinde erkek cemaate hitap eden, çocuklar için mekanı olmayan, gençler için kucak açmayan, kadınlarımızı ve ailelerimizi içerisine kabul etmeyen, engellilerine yeri olmayan bir camii İslam’ın camisi değildir

Latin Amerikalı Müslümanlar İstanbul'da
Güney Amerika ülkelerinde yaşayan Müslüman toplumun önde gelen isimleri bugün İstanbul'da başlayan konferansta bir araya geldi. Toplantıya dünyanın farklı ülkelerinden de katılım bekleniyor

Engellilere özel Kur'an eğitimi yaygınlaştırılacak
Diyanet İşleri Başkanlığı, her il ve ilçe müftülüğünün engellilere yönelik Kur'an kursu açabilmesi için çalışma yürütüyor.5 bin 845 engelli vatandaşa, uzman eğitimciler tarafından Kur'an eğitimi verildi. Diyanet'in 2014-2015 eğitim döneminde engelliler için açtığı 541 kursta ise bin 82 engelli Kur'an eğitimi aldı.