6 Rebi'ül-evvel 1442 | 23 Ekim 2020 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

İslam dünyasının en büyük sorunu

Son Güncelleme: 16 NİSAN 2012 - TSİ 14:25

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ''İslam dünyasındaki en büyük sorun, küçük aidiyetlerimizi, küçük mensubiyetlerimizi büyük bir kimliğe dönüştürerek onu, bizi kardeş kılan İslam'ın önüne geçirmek.

Hatta bizi Adem'den, Havva'dan kardeş kılan insanlığımızın önüne geçirmektir. İslam dünyasında tarih boyunca en büyük tehlike olmuştur'' dedi.
Diyanet İşleri Başkanlığı'nca düzenlenen ''Hazreti Peygamber Kardeşlik Ahlakı ve Kardeşlik Hukuku'' temalı Kutlu Doğum Haftası etkinliği Ankara Spor Salonu'nda yapıldı.Diyanet İşleri Başkanı Görmez, yaptığı konuşmada, Hz. Muhammed'in doğumunun 1441. yılı olduğunu, saygı ve tazim ile yad ettiğini belirterek, ''İnsanlık tarihi boyunca bölünen, parçalanan kardeşlikleri tamir etmek üzere gönderilen bütün peygamberlere salat ve selam olsun'' diye konuştu.''Bir istatistik yapılsa Anadolu'da kaç Mehmet, Mustafa, Mahmut, Nebi, Resul var, hatta peygamberler arasında ayrım yapmadığımız için kaç Musa, İsa, Adem var. İsimlerin listesini önümüze koyduğumuzda bir peygamberler ailesi ortaya çıkacaktır'' diyen Görmez, kadınların isimlerinin önünde ya da arkasında da peygamber sevgisini anlatan ''gül''ün olduğunu söyledi.Kutlu Doğum Haftası'nda geçen yıl ''merhamet''in işlendiğini, bu kez ''kardeşlik'' konusunun ele alındığını belirten Görmez, dünyanın öteki ucunda bir Müslüman rahatsız olduğunda, bütün Müslümanların rahatsız olması gerektiğini dile getirdi.Aynı anne babadan, Adem'den Havva'dan, aynı imanı paylaşmaktan ve aynı coğrafyada yaşamaktan gelen üç kardeşlik olduğunu anlatan Görmez, ''İslam dünyasındaki en büyük sorun, küçük aidiyetlerimizi, küçük mensubiyetlerimizi büyük bir kimliğe dönüştürerek onu bizi kardeş kılan İslam'ın önüne geçirmek. Hatta bizi Adem'den, Havva'dan kardeş kılan insanlığımızın önüne geçirmektir. İslam dünyasında tarih boyunca en büyük tehlike olmuştur. İslam dünyasının zulüm ve mazlumiyet coğrafyasına dönüşmesinin en büyük sebebi budur'' ifadesini kullandı.