6 Rebi'ül-evvel 1442 | 23 Ekim 2020 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

'Kimse cehalette özgür değil'

Son Güncelleme: 15 MART 2012 - TSİ 16:20

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Herkes inanmakta veya inanmamakta özgür, ama cehalette kimse özgür değildir." dedi. Görmez, İslam dünyasının bir araya gelerek, yeniden İslam alimi yetiştirme konusunda işbirliği yapması gerektiğini kaydetti.
İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde verdiği konferansta Dini kavramların bilinmesinin birlikte yaşamanın gereklerinden biri olduğuna işaret eden Başkan Görmez, "Bu topraklarda yaşayan her insan ezanın ne olduğunu, nasıl bir simge olduğunu bilmeli. Bayramın ne demek olduğunu, haccın Kurban Bayramı'nda olduğunu bilmeli. Bu topraklarda yaşayan bir insan, Kur'an'da hadis, hadiste ayet aramamalı. Miraç'la Berat'ın farkını, Kadir'le Miraç'ın farkını bilmeli. Çünkü birlikte yaşamanın en önemli formüllerinden birisi budur. Bunun için din eğitimi dediğimiz zaman, insanların kalbine zorla inanç yerleştirildiğini zannediyorlar." dedi.
İslam dünyasının alimlere olan ihtiyacına da vurgu yapan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, son dönemlerde alim yetiştirilememesi sebebiyle İslam dünyasında birtakım olumsuz gelişmelerin yaşandığını hatırlattı. Bütün İslam dünyasında bugün, alimlere ihtiyaç olduğunu belirten Görmez, "Tarihimizdeki ilk 7- 8 asra baktığımızda, ilmin ve alimin daima hayatın önünde yer aldığını görüyoruz. Çöküş dönemine baktığımız zaman da hayatın, ilmin ve alimin önüne geçtiğini görüyoruz. Bizim en büyük sorunlarımızdan bir tanesi, hayatımızın önünde giden, bunu aynı zamanda bir ahlaka ve sorumluluğa dönüştüren, örnekliğini gösteren alimlere olan ihtiyaçtır." açıklamasında bulundu.
Zaman Online