6 Rebi'ül-evvel 1442 | 23 Ekim 2020 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Kur'an kurslarına 2 milyon başvuru

Son Güncelleme: 11 TEMMUZ 2012 - TSİ 10:26

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Kur'an kursları için geçen yıl 1 milyon 500 bin çocuk katılırken, bu yıl katılımın 2 milyonu aştığını belirtti.

Yılmaz, yaptığı açıklamada, önceki yıllarda mevzuat gereği Kur'an kurslarına 5. sınıfı bitiren çocukların katılabildiğini, geçen yıl çıkarılan kanun hükmünde kararnameyle yaş sınırının kaldırıldığını ifade etti. Düzenleme sayesinde okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocukların Kur'an kurslarına gitmelerinin önünün açıldığını anımsatan Yılmaz, ''Kur'an kursları için geçtiğimiz yıllarda 1,5 milyon civarında olan kayıt sayısı, şu anda 2 milyonu geçmiş durumda. Yüzde 20-30 civarında bir artış olduğunu ifade edebiliriz'' dedi.

Çocuklarının dini eğitim almasını arzu eden vatandaşlar için yaz tatillerinin önemli bir fırsat sunduğuna dikkati çeken Yılmaz, şunları kaydetti:''Kurslarımız, Haziran'ın 2. haftasından sonra başlıyor, Eylül'e kadar devam ediyor. Kurslarda, Kur'an-ı Kerim'in dışında dini bilgiler, Siyer-i Nebi ve ahlak gibi dersler veriliyor. İbadet ile ilgili ilmihal bilgileri, itikat bilgileri anlatılıyor. Hazreti Peygamber'in hayatı ile temel ve dini ahlak çocukları sunuluyor. Esas amaç, çocuklarımızın daha sonraki hayatlarında düzgün ibadet yapmalarını, namaz surelerini ezberlemelerini, dini bilgi bakımından bir Müslümanın bilmesi gereken farzları bilecekleri seviyeye gelmelerini sağlamaktır.

Millî Gazete