3 Rebi'ül-evvel 1442 | 20 Ekim 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

spor Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Hareketsizlik hastalık sebebi
Dünyadaki ölümlerin yüzde onu insanların hareketsizliklerinden kaynaklanıyor, her yıl hareket etmedikleri için çeşitli hastalıklara yakalanan 5 milyon kişi hayatını kaybediyor

Şeker hastalığında spor, ilaç kadar önemli
Egzersiz Fizyolojisi Uzmanı Dr. Nilay Ergen, “Şeker hastaları tedavi için ilk önce ilaca sarılıyor. Hastanın öncelikle düzenli beslenme ve spor ile yaşam tarzını değiştirmesi gerekir” dedi.

Parklarda spor yaparken sağlığınızdan olmayın
Yaz aylarının gelmesiyle birlikte spora da ilgi arttı. Sağlıklı yaşama teşvik etmek amacıyla belediyelerin parklara koyduğu egzersiz ve fitness aletlerini vatandaş aktif şekilde kullanıyor.

Kısa süreli spor kilo vermede etkili
Danimarka'daki Kopenhag Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma günde 30 dakika egzersiz yapanların, 1 saat egzersiz yapanlara kıyasla yüzde 25 daha fazla kalori yaktıklarını ortaya çıkardı.

3. İslami Dayanışma Oyunları başladı
Türkiye'nin 160 sporcuyla katıldığı 3. İslami Dayanışma Oyunları, Güney Sumatra'nın başkenti Palembang'da törenle açıldı.

Şimdiki çocuklar daha yavaş koşuyor
Dünya çapında yapılan bir araştırma, günümüz çocuklarının ebeveynlerinin çocukluk döneminde olduğu kadar hızlı koşamadıklarını ortaya koydu.

Beynin genç kalabilmesi için spor şart
Bilim adamları demans hastalığına yakalanmamak için spor yapmanın en az zihinsel aktivite kadar önemli olduğunu söyledi.

Sabah koşanlar dikkat!
Uzmanlar, belli saatlerde koşu yerine tempolu yürüyüş ve yüzmeyi tavsiye ediyor; özellikle sabah saat 5 ile 8 arasında vücudu yoran sporlar yapmak, tehlikeye davetiye çıkardığını belirtiyor.

Hareketsiz yaşam öldürüyor
Dünyada her yıl 3,2 milyon kişi, fiziksel hareketsizlik nedeniyle hayatını kaybediyor. Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Halk Sağlığı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hilal Özcebe, her yıl 3-9 Eylül tarihlerinin Halk Sağlığı Haftası olarak kutlandığını söyledi.

Parklardaki spor aletlerinde çalışırken sakat kalmayın!
Özellikle ev hanımları ve emeklilerin tercih ettiği parklardaki spor aletlerinin bilinçsiz kullanımı rahatsızlıklara yol açabiliyor.

Türk halkı çok uyuyor, az spor yapıyor!
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ilkini 2006 yılında açıkladığı Zaman Kullanım Araştırması’nın ikincisini 2014-2015 yıllarını kapsayacak şekilde hazırladı. Buna göre, 2014-2015 döneminde uykuya ayrılan zaman, 10 ve daha yukarı yaştaki fertler için günde ortalama 8 saat 48 dakika oldu

Gençler spordan uzak
Yapılan araştırmalar çocukların, gençlerin spora çok az zaman ayırdığını gösteriyor. Verilere göre dünyada 5 yaş altı 41 milyon fazla kilolu çocuk var. Bu sayının 2025 yılında 75 milyonu aşması bekleniyor.

Alzheimer kalkanı: egzersiz
Düzenli egzersiz yapıp aktif bir hayat sürmenin bizi Alzheimer dahil her türlü bellek kaybından koruyabileceğini gösteren veriler oldukça eski.