3 Rebi'ül-evvel 1442 | 20 Ekim 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

3. İslami Dayanışma Oyunları başladı

Son Güncelleme: 23 EYLÜL 2013 - TSİ 13:30

Türkiye'nin 160 sporcuyla katıldığı 3. İslami Dayanışma Oyunları, Güney Sumatra'nın başkenti Palembang'da törenle açıldı. 

Endonezya'nın ev sahipliğinde düzenlenen, Türkiye'nin de 160 sporcuyla katıldığı 3. İslami Dayanışma Oyunları resmen başladı.

Güney Sumatra'nın başkenti Palembang'daki Gelora Sriwijaya Jakabaring Stadı'nda düzenlenen açılış törenini Endonezya Cumhurbaşkanı Susilo Bambang Yudhoyono, Endonezya Spor Bakanı Roy Suryo, İslami Dayanışma Oyunları Federasyonu (ISSF) ve Suudi Arabistan Olimpiyat Komitesi Başkanı Prens Nawaf bin Faysal ile oyunlara katılan ülkelerin milli takım kafileleri ve çok sayıda Palembanglı vatandaş izledi.

Oyunlara ikinci kez katılan Türkiye, bir hafta önce maçların başladığı basketbolda şampiyon olmuştu. Türkiye, 1 Ekim'e kadar devam edecek oyunlarda atletizm, badminton, futbol, halter, karate, okçuluk, tekvando, tenis, voleybol, wushu ve yüzme branşlarında da madalya arayacak.  

İslami Dayanışma Oyunları Federasyonu'nun (ISSF) organizatörlüğünde, İslam Konferansı Örgütü'ne (İKÖ) üye ülkelerin katıldığı oyunların ilki, 2005 yılında Suudi Arabistan'da düzenlendi. Dört yılda bir yapılması kararlaştıran oyunların ikincisinin, İran'da düzenlenmesi bekleniyordu.

İran'da ilk olarak 2009 Ekim ayında yapılmasına karar verilen oyunlar, bu ülke ile Arap dünyası arasındaki sorunlar nedeniyle 2010 Nisan ayına ertelendi. Ancak başka nedenlerden ötürü oyunların ikincisi gerçekleşmedi. 

Oyunlara, üye ülkelerin gayrimüslüm sporcuları da katılabiliyor. 4. İslami Dayanışma Oyunları, 2017 yılında Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yapılacak.

Dünya Bülteni