3 Rebi'ül-evvel 1442 | 20 Ekim 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Şeker hastalığında spor, ilaç kadar önemli

Son Güncelleme: 27 NİSAN 2013 - TSİ 10:51

Egzersiz Fizyolojisi Uzmanı Dr. Nilay Ergen, “Şeker hastaları tedavi için ilk önce ilaca sarılıyor. Hastanın öncelikle düzenli beslenme ve spor ile yaşam tarzını değiştirmesi gerekir” dedi.

Düzenli spor yapmanın şeker hastalığını önleme ve tedavi etmede düzenli beslenme ve ilaç kullanımı kadar önemli olduğunu belirten Uzm. Dr. Nilay Ergen, “Şeker hastalığı üç aşamalı olarak tedavi edilir. İlk aşaması düzenli ve doğru beslenme (tıbbı beslenme), ikinci aşaması düzenli egzersiz ve üçüncü aşamasında da ilaç tedavisi yer alır. Fakat toplumumuzda çok ters bir algı var. Maalesef şeker hastaları ilk önce ilaca sarılıyor sadece ilaç alarak veya insülin yaparak iyileşeceklerini düşünüyorlar. Bu hastalıkta öncelikle hasta, yaşam şeklini değiştirmelidir” diye konuştu.
Spor yapan şeker hastalarının kan şekerlerinin daha düşük olduğunu söyleyen Uzm.Dr. Ergen, “Düzenli spor yapan hastaların hemoglobin A1c denilen üç aylık şeker ortalamalarında ciddi düşüşler oluyor. Çünkü egzersiz, kanda yüksek olan şekerin dokulara girmesine ve hücre içerisinde kullanılmasını artırmaya neden oluyor. Şeker kullanılır hale gelince de kan seviyesi düşüyor. Egzersizin bir diğer faydası da insülin etkinliğini ve dokuların insüline cevabını artırmasıdır. Yani sporla hem insülin direncini yeniyoruz hem de şekerin dokulara kolay girmesini sağlayarak, şekerin düşmesine yol açıyoruz” ifadelerini kullandı.