7 Rebi'ül-evvel 1444 | 3 Ekim 2022 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

yeşil kart Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Yeşil Kart sistemi değişiyor
Yılbaşından itibaren Yeşil Kart sistemi kalkıyor. Yaklaşık 9.5 milyon Yeşil Kart sahibinin durumu, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılacak gelir testiyle ortaya çıkacak.

Yeşilkart için sigortalı işi kabul etmiyorlar
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, insanların yeşil kartını kaybetme korkusu nedeniyle sigortalı işi kabul etmeyerek işvereni kayıt dışılığa zorladığını söyledi. Yeşil karttan kimsenin vazgeçemediğini belirten Hisarcıklıoğlu, insanları çalışmaya teşvik edecek bir sistem getirilmesini istedi.

Yeşil kartlıya özel hastane imkanı
Yılbaşından itibaren yeşil kart sistemi yerini zorunlu Genel Sağlık Sigortası'na bırakacak. Böylece yeşil kartlılar özel hastaneler ile üniversite hastanelerine gidebilecek.

GSS'de dar gelirli zorlanacak
1 Ocak’ta zorunlu hale getirilen Genel Sağlık Sigortası’ndan (GSS) yeşil kartlılar için kötü bir haber daha çıktı. Ücretsiz sağlık hizmetine ulaşmaları ağır şartlara bağlanan yeşil kartlılar, tıbbi malzeme için peşin ödeme yapma zorunluluğu ile karşı karşıya kaldı. Düzenlemeye göre, gözlük ve protez gibi sarf malzemelerini cepten para ödeyerek alacak olan yeşil kartlılar, parasını daha sonra geri isteyecek.

Prim ödeme koşuluna eleştiri
Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Üyesi Osman Öztürk, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) Kanunu'nun 1 Ocak'ta yürürlüğe giren hükümlerini eleştirerek, ''Sağlık hizmeti almayı prim ödeme koşuluna bağlayan GSS, milyonlarca vatandaşı kapsam dışında bırakacak'' görüşünü savundu.

Sigortalı ve yeşil kartlı olmayanların dikkatine!
1 Ocak 2012 tarihi itibariyle nüfusun tamamı Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamına alınırken, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan 1 milyon 700 bin kişinin ise 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na göre 1 ay içinde Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na başvurup gelir testi yaptırmaları gerekiyor.

18 yaşını dolduranlar da gelir testi yaptıracak
SGK Başkanı Fatih Acar, GSS ile bütün vatandaşların sisteme alınacağını, '18 yaş üzerinde olanlar ortada kaldı' açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını belirtti. Yeşilkart vizesi dolanların 1 aylık süre içinde müracaat edip gelir testi yaptırmalarının çok önemli olduğunun altını çizen Acar, yaptırmayanların gelirlerinin asgari ücretin iki katı olarak hesaplanacağını ve bu kişilerin 212 liralık üst seviyeden prim ödeyeceklerini dile getirdi.

SGK: 'Gelin kayıtaltına girin, anlaşalım'
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Fatih Acar, yeni modeli “600 denetim elemanımız tüm illere gidecek. Bu illerde ticaret ve sanayi odası başkanları ve diğer meslek örgütleriyle buluşacak. Onlara şu teklifi götüreceğiz: Gelin size şu kadar süre tanıyoruz, bu süre zarfında kayıtaltına girin. Biz kullandığınız elektrikten, ürettiğiniz üründen, çalıştırdığınız işçi sayısını hesaplayabiliriz. Ama bunu yapmak istemiyoruz. Temennimiz verdiğimiz sürede kayıtaltına kendinizin girmesi” sözleriyle anlattı.

Gelir testinden onay alamayana itiraz hakkı!
SGK'dan yararlanmak için 10 milyon kişinin yaptıracağı gelir testinde vatandaşa itiraz hakkı tanındı. Gelir testindeki yığılma nedeniyle vatandaş başvurusunu posta yoluyla yapmaya başladı. Yaklaşık 10 milyon kişi gelir testinden geçirilirken, vatandaşlar sonuca itiraz edebilecek. Test sonucuna itiraz için Sosyal Yardımlaşma Vakfı'na, primlere itiraz için de SGK'ya başvurulacak.

Gelir testi için süre daralıyor
Türkiye genelinde 9.1 milyon yeşil kartlı ve SGK’da kaydı bulunmayan 1.7 milyon kişinin gelir testi yaptırması için son tarih 29 Şubat. Türkiye genelinde 9.1 milyon yeşil kartlı ve SGK’da kaydı bulunmayan 1.7 milyon kişinin gelir testi yaptırması için son tarih 29 Şubat. Bu tarihe kadar gelir testi yaptırmayan kişiler aylık 213 TL prim borcu ödemeye mahkum olacak.

Teşvik paketi 'Yeşil Kartlı' engeline takıldı
Yeni teşvik paketine, lojistik, enerji ve altyapı eksikliklerinden sonra Yeşil Kart sisteminin de engel oluşturduğu belirtildi.

Yeşil kartlılara iş imkanı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik yeşil kart sahibi vatandaşları 'çalışıyor olma' noktasına getirmek için düzenlenen programı anlattı.

Yeşil kartlıların primini devlet ödeyecek
Geliri asgari ücretin üçte birinden az olan 9 milyon 895 bin kişinin primini devlet üstlendi. 3 milyon 822 bin kişi ise 39 TL prim ödeyerek sağlık hizmeti alacak.

Yeşil kartlılar için yeni kriterler
Sağlık Uygulama Tebliğinde (SUT) yapılan değişiklikle, 1 Ocak’tan itibaren Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında özel hastanelere gitme yolu açılan yeşil kartılılar için yeni kriterler getirildi. Dünkü Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre, 3 kutuya kadar ilaç yazılan reçete başına katkı payı 3 lira olacak. 3 kutudan sonraki her kutu ilaç için ek 1 lira katkı payı alınacak.

Yeşil kartı bırakanların sayısında ciddi artış
Ülke dışından vergi almaya hız verilince, ABD vatandaşlığı ve yeşil kartı bırakanlar iki yıldır rekor kırıyor. Küresel krizden sonra ABD’nin ülke dışında yaşayan vatandaşları ve vergi mükellefi yeşil kart sahiplerinin ABD dışı kazançlarını vergilendirmeyi sıkılaştırması, bu ülkenin vatandaşlığını terk etmede artışa sebep oldu.