6 Rebi'ül-evvel 1445 | 22 Eylül 2023 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

SGK: 'Gelin kayıtaltına girin, anlaşalım'

Son Güncelleme: 24 OCAK 2012 - TSİ 10:35

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Fatih Acar, yeni modeli “600 denetim elemanımız tüm illere gidecek. Bu illerde ticaret ve sanayi odası başkanları ve diğer meslek örgütleriyle buluşacak. Onlara şu teklifi götüreceğiz: Gelin size şu kadar süre tanıyoruz, bu süre zarfında kayıtaltına girin. Biz kullandığınız elektrikten, ürettiğiniz üründen, çalıştırdığınız işçi sayısını hesaplayabiliriz. Ama bunu yapmak istemiyoruz. Temennimiz verdiğimiz sürede kayıtaltına kendinizin girmesi” sözleriyle anlattı. 
Acar, bu modelle kayıtaltına girecek işletme sayısı konusunda bir rakam vermezken, “Kayıtdışı bugünden yarına bir günde bitirilmez. Ancak bu önemli bir dönemeç olabilir” diye konuştu. 
Acar, 2012 yılında kayıtdışılıkla mücadelede önemli bir çalışma başlatacaklarını açıkladı. Kurum bünyesinde 600 denetim elemanı bulunduğunu kaydeden Acar, “Bugüne kadar yapılan çalışmalardan farklı bir modeli uygulamaya koyacağız” dedi. 600 denetim elemanının illere gideceğini söyleyen Acar, “Bir özel ekip şu anda çalışma yapıyor. 81 ildeki organize sanayi bölgeleri, ticaret ve sanayi odaları, esnaf odaları, serbest mali müşavirlerin bağlı bulunduğu odalar... Tüm bunları toplayacağız ve tutanak gibi bir belgeyle onlara bilgilendirme yapacağız” dedi. Acar, “Ama biz ceza kesmek istemiyoruz. Size belli bir süre veriyoruz. Bu süre içinde kayıtdışı çalışanlarınızı kayıtaltına alın’ mesajını net bir şekilde vereceğiz” diye konuştu. 
SGK Başkanı Fatih Acar, özel hastanelerin bir süredir Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yeni sözleşmesiyle ilgili olarak gündeme getirdiği rahatsızlıklarla ilgili de açıklamalarda bulundu. Yeni sözleşmede birçok alanda ceza indirimleri olduğunu kaydeden Acar, “Mesela daha önce 30 fiil sözleşme feshine neden oluyordu. Biz bu rakamı 8’e indirdik” dedi. Tartışmanın katılım payından kaynaklandığını ifade eden Acar, “Farklı katılım payı uygulayan hastanelere bir ayda uygulanacak ceza 75 bin lirayı geçemez gibi bir üst sınır vardı. Biz bu üst sınırı kaldırdık. Tartışma da buradan çıkıyor” dedi. Acar, “Katılım paylarıyla ilgili düzenleme olmasa, eminim ‘SGK’nın bu yıl hazırladığı sözleşmeye çok iyi’ tepkileri gelirdi” dedi. 
SGK Başkanı Fatih Acar, “Yeşil kartta değişik bir sisteme geçiş yapıyoruz. 9 milyon 100 bin kişi yeni bir sisteme geçiyor. Kolay değil. Şu ana kadar yeni sistemle ilgili ciddi bir sıkıntı gelmedi. Şöyle düşünün: Yeşil kart altın kart olmuş. Bir yerde yardım yapılacaksa yeşil kartlılara bakılıyor, diğer pek çok durumda da yeşil kart öncelikli oluyor. Bu nedenle de pek çok yerde ihtiyacı olsun veya olmasın insanlar yeşil kart almak için her yolu denemişler” diye konuştu.
RADİKAL