15 Zilka'de 1441 | 6 Temmuz 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Besiciler 3 gün kabusu yaşıyor

Son Güncelleme: 23 EKİM 2012 - TSİ 11:28

Büyükbaş hayvanlarda yüksek ateşe yol açan ve halk arasında "üç gün" olarak bilinen hastalık Güney bölgelerinde hayvan yetiştiricilerini tedirgin ediyor. Hastalık yüzünden son dönemlerde 2 binden fazla hayvanın telef olduğu belirtiliyor. Süt hayvanlarında verim düşmesine, hamile ineklerde ise düşüklere yol açan hastalık yüzünden özellikle Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri kredisi kullanan çiftçiler, borçlarının ertelenmesini hastalığın da "ihbarı mecburi hastalıklar" listesine alınmasını istiyor.
Edinilen bilgilere göre, Adana, Osmaniye, Hatay, Şanlıurfa, Diyarbakır, Kahramanmaraş ve Mersin gibi illerde sinekler aracılığıyla bulaşan virüs, büyükbaş hayvanlar üzerinde etkili oluyor.Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı çalışan veterinerler hastalığın görüldüğü illerde hayvanlardan numune alarak testler yapmaya başladı. 
Tıpkı insanlarda olduğu gibi 40 dereceye ulaşan yüksek ateş yanı sıra halsizlik belirtilerinin de gözlendiği hastalığın erken fark edilmesi halinde, ilaçla tedavisi mümkün. Ancak üç gün hastalığıyla ilgili halen bir aşı üretilebilmiş değil. 
Dünya