18 Zilhicce 1441 | 8 Ağustos 2020 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Tecrübesi olmayanlar uzun yola çıkmasın

Son Güncelleme: 19 EKİM 2012 - TSİ 11:05

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Mehmet Erdoğan, Kurban Bayramı için yola çıkacak vatandaşların özel araçları yerine otobüs kullanmalarını tavsiye ederek, ''Hem trafikteki araç sayısının azalması hem de kazaların önlenmesi adına bunun yapılması gerekir. Çünkü insanlarımızın uzun yol şoförlük tecrübesi az'' dedi.

Erdoğan, yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı'na sayılı günler kaldığını belirterek, otobüs firmalarının bu doğrultuda hazırlıklarını tamamladıklarını söyledi. Şehirler arası tarifeli sefer yapan grup olarak bayrama hazır olduklarını ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti: ''Sektör olarak hazırız. Otobüslerimiz daha rantabl ve sık sefer yapaacakları için eksikleri varsa bu eksiklerini tamamladılar. Bakımları tamamlandı. Yağları değiştirildi.
Eksik personelleri varsa onlar giderildi. İkramlar yenilendi. Her şirket kendi filosunu bakımdan geçirdi. Artı biliyorsunuz Türkiye'deki otobüs kaptanları 4 saat çalışır ve bir saat istirahat eder. Orada takometrelerden çıkış alıyorlar. Takometrede bunlar görülüyor. Dolayısıyla 3 şoför gereken yerler varsa 3 şoför, çift şoför gereken yer varsa da ona göre hareket ediliyor. Devlet kurumları kendi denetimlerini yapıyor.'' Erdoğan, kara yolunda yolcu ve yük taşımacılığı yapabilmek için bakanlıktan belge almak gerektiğine değinerek, şöyle devam etti: ''Bunun da sınıfları var. B1 belgesi var uluslararası taşıyanlar. B2 belgesi var uluslararası grup taşıyanlar. D1 belgesi şehirler arası tarifeli sefer yapanlar. D2 belgesi turizm ve grup taşıyanlar, D-4 belgesi iller arası 10 kilometreyi taşıyanlar diye.
Bakanlıktan belge almak gerekiyor. Federasyon olarak bütün bunlara ilgiliyiz ama asıl 342 otobüs şirketi yani 8 bin 100 otobüsle D 1 belgeli tarifeli sefer yapan, bu otogarda bulunan firmalar bizim bir numaralı sorumlu olduklarımız. Bunların kaza raporlarında belgelere göre sınıflandırma yok. Otobüs kazası diye geçiyor. Türkiye'de 9 kişinin üzerindeki bütün koltuklar otobüs sayılıyor. 250-300 bin otobüs var bu manada. Dolayısıyla kaza istatistikleri de buna göre yapılıyor. Aslında belgelere göre yapılırsa, şehirler arası otobüs taşımacılığının çok güvenlikli olduğu görülecek. Otobüsler çok güvenli bir taşıma sistemidir.''
Milli Gazete