16 Şevval 1445 | 25 Nisan 2024 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

ispanya Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
İtalya ve İspanya IMF'lik oldu
IMF, krizdeki ülkelere kısa vadeli kredi verilmesini gündeme aldı. İtalya ve İspanya'ya ilk aşamada 50 milyar euroluk kredi dilimi kullandırılacak

ETA silah bıraktı
İspanya'nın kuzeydoğusundaki Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ve AB terör örgütleri listesinde bulunan ETA, 43 yıl sonra silahlı mücadeleyi bıraktığını açıkladı.

Euro kurbanları
Euro'nun getirdiği rekabete dayalı verimlilik ekonomisine ayak uyduramayıp batan Avrupa ülkelerinin liderleri birer birer koltuklarını kaybediyor. Kriz bugüne kadar altı lideri koltuğundan etti. Yedincisi de Fransız lider Sarkozy olabilir.

İspanya da gidici gibi
Önce Yunanistan ardından İtalya, şimdi de İspanya için tehlike çanları çalıyor. Borçlanma faizi yüzde 7 ile 14 yılın en yüksek seviyesinde olan ülkenin iflas etme ihtimali de hızla yükseliyor

Kriz, İspanya’yı sağa çekti
Avro Bölgesi’nin 4. büyük ekonomisine sahip olan krizdeki İspanya’da halk erken seçim için sandık başına gitti. Seçim sonucunda Muhafazakâr Halk Partisi tarihi bir zafer kazanarak tek başına iktidara geldi. Sosyalistler ise demokrasi tarihindeki en kötü sonuçlarını aldı.

Zeytinyağı fiyatları dibe vurdu
Halihazırda finansal ve ekonomik krizle boğuşan İspanya, İtalya ve Yunanistan şimdi de zeytinyağı kriziyle karşı karşıya kalacak gibi görünüyor. İspanya’daki üretim bolluğu fiyatları aşağı çekerken, Türkiye’de fiyat düşüşü raflardan ziyade üretici kanadında hissediliyor.

İspanya'dan 100 milyar Euro kaçtı
Euro Bölgesi'nde Yunanistan'dan sonra İspanya ekonomisinde büyük bir çöküş yaşanacağı yönündeki endişeler artıyor.

G7’de İspanya alarmı
İspanya’nın, özellikle de bankalarının içinde bulunduğu kritik durum dünyanın en gelişmiş 7 ülkesini bir araya getiren G7’nin de alarm durumuna geçmesine neden oldu.

İspanya'nın notu üç basamak düştü
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, mali krizdeki İspanya'nın kredi notunu üç basamak birden indirerek A'dan BBB'ye düşürdü. Böylece İspanya'nın notu çöp (Junk) seviyesinden sadece iki basamak yukarıda kaldı.

İspanya yardım kapısını araladı
Krizdeki İspanya'nın hafta sonunda bankaları için mali yardım talep etmesi bekleniyor. Avrupa Komisyonu sözcüsü Amadeu Altafaj, "İspanya için yardıma hazırız" dedi

İspanya ‘yardım değil kredi’ dedi
Euro Bölgesi maliye bakanları, bankaları acil sermaye takviyesine ihtiyaç duyan İspanya’ya 100 milyar Euro’ya kadar kredi verme kararı aldı.

Akdeniz'de med-cezir
Euro Bölgesi maliye bakanlarının, sallantıdaki bankalarının sermayelerini güçlendirmesi için İspanya’ya 100 milyar euroya kadar kredi açmaya karar vermesi ile rahatlayan piyasalar temkini elden bırakmadı.

İspanya'nın reformlarını Troyka denetleyecek
Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, diğer Avrupa ülkelerinden maddi yardım alacak İspanya'daki reformların yakından izleneceğini belirtti.

İspanya piyasalar için resmen bitti
Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in notunu üç kademe birden indirdiği geçen haftanın sonunda Avrupa Birliği’nden bankaları için 100 milyar euro destek isteyen İspanya, dün de ardı ardına gelen olumsuz haberlerle sarsıldı.

İspanya'da 20 yıllık rekor
İspanya'da dün Merkez Bankası'nın verilerine göre bankaların kötü kredi oranları nisan ayı itibarıyla yüzde 8.7 ile son 20 yılın en yüksek seviyesine çıktı.