20 Cemaziyelevvel 1445 | 4 Aralık 2023 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

İspanya ‘yardım değil kredi’ dedi

Son Güncelleme: 11 HAZİRAN 2012 - TSİ 11:48

Euro Bölgesi maliye bakanları, bankaları acil sermaye takviyesine ihtiyaç duyan İspanya’ya 100 milyar Euro’ya kadar kredi verme kararı aldı.

İspanya’yı önceki gün 3 saate yakın süren telekonferans toplantısında tartışan bakanlar, krediyi serbest bırakmak için bu ülke bankalarına ne kadar sermaye takviyesi gerektiğini 21 Haziran’a kadar önce ortaya koyacak 2 bağımsız denetim şirketinin raporunu bekleyecek. Telekonferans toplantısının ardından Euro Grubu’ndan yapılan açıklamada, Avrupa mali istikrar fonları (EFSF ve ESM) aracılığıyla sağlanacak kredinin İspanyol finans sektörünün “toplamda 100 milyar Euro’ya kadar çıkabileceği tahmin edilen” sermaye gereksinimi ve ihtiyat marjını karşılayacağı belirtildi. İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, anlaşmayı ‘Euro’nun zaferi’ olarak değerlendirdi.

Geri ödemede hükümet sorumlu

Açıklamada, kısa süre içinde gelecek “resmi başvurunun ardından AB Komisyonu’nun Avrupa Merkez Bankası, Avrupa Bankacılık İdaresi ve Uluslararası Para Fonu’yla irtibat içinde hazırlayacağı değerlendirmesini ve yardım karşılığında mali sektörle ilgili yerine getirilmesi istenecek zorunlu şartlar önerisini hazırlayacağı” kaydedildi. İspanya hükümetinin, bankaları yeniden yapılandırma fonu aracılığıyla finans kuruluşlarına aktaracağı kredilerin geri ödenmesinde tam sorumlu olacağı ve bununla ilgili mutabakat zaptı imzalayacağı bildirildi.

Hürriyet