10 Zilka'de 1445 | 19 Mayıs 2024 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Zeytinyağı fiyatları dibe vurdu

Son Güncelleme: 30 MAYIS 2012 - TSİ 11:16

Halihazırda finansal ve ekonomik krizle boğuşan İspanya, İtalya ve Yunanistan şimdi de zeytinyağı kriziyle karşı karşıya kalacak gibi görünüyor. İspanya’daki üretim bolluğu fiyatları aşağı çekerken, Türkiye’de fiyat düşüşü raflardan ziyade üretici kanadında hissediliyor. 
Akdeniz mutfağının vazgeçilmez unsuru olan zeytinyağının fiyatlarında dramatik bir düşüş yaşanıyor. Dünyanın en büyük zeytinyağı üreticisi İspanya'da arz fazlağından kaynaklanan problemlerin yanı sıra İspanya, İtalya ve Yunanistan'da kriz nedeniyle tüketimin azalması fiyatları son 10 yılın en düşük seviyesine çekti. 
İspanya’da orta kalitedeki zeytinyağının litre fiyatı raflarda 1.99 euroya kadar gerilerken, extra sızma zeytinyağının litre fiyatı 3.25 euroya düştü.          
Türkiye’de ise zeytinyağı fiyatlarındaki düşüş, şu aşamada henüz üretici kanadında hissediliyor.      
Ege İhracatçı Birlikleri Başkanı Ali Nedim Güreli, hurriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada, Türkiye'de de zeytinyağı fiyatlarının düştüğünü ancak, İspanya'daki kadar büyük bir düşüşün olmadığını söyledi. 
Güreli, Avrupa'daki fiyatların inmesinin Türk üreticilerinin hem ihraç fiyatlarını hem de iç pazardaki büyük şirketlere satış fiyatını düşürdüğünü ifade etti.  
Güreli marketlerde raflardaki zeytinyağı fiyatlarının düşmemesinin ise büyük şirketlerin pazar hakimiyetinden ötürü fiyatı sabit tutmalarından kaynaklandığını belirti. 
Dünya