16 Cemaziyelevvel 1445 | 30 Kasım 2023 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Akdeniz'de med-cezir

Son Güncelleme: 12 HAZİRAN 2012 - TSİ 10:54

Euro Bölgesi maliye bakanlarının, sallantıdaki bankalarının sermayelerini güçlendirmesi için İspanya’ya 100 milyar euroya kadar kredi açmaya karar vermesi ile rahatlayan piyasalar temkini elden bırakmadı. 

İspanya ile ilgili haberin olumlu etkisi ile euro, açılışta dolar karşısında yüzde 1,5’e yakın yükselerek 1.26 seviyesinin üstüne çıktıktan sonra gevşedi. İç piyasada ise 1.810 TL’nin altını gören dolar, daha sonra gelen alımlarla 1.820’nin üstüne çıktı. Başta İspanya olmak üzere açılışta sert bir biçimde yükselen Avrupa borsaları da günün ikinci yarısında kazançlarının önemli bir bölümünü geri verdi. İspanya’da yüzde 5’i geçen yükseliş, daha sonra yüzde 1’in altına geriledi.İspanya için 100 milyar euroya kadar çıkması beklenen yardım paketinin tam olarak ne kadarlık bir ihtiyaca hizmet vereceği kesin olarak bilinmiyor. Alınan bu yardımın hükümet için değil bankalar için alınmış olsa bile, İspanya’nın toplam borç stokunda bir artışa neden olacağını belirten analistler, borç stokundaki artışın da yeni not indirimlerini tetikleyebileceği görüşünde. 
Gözler Yunanistan’da 
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, dün yaptığı açıklamada, İspanya ve Yunanistan’daki gelişmelerin, Euro Bölgesi ülkelerinin kredi notlarının düşürülmesine yol açabileceğini bildirdi. Kurtarma paketinin ilk pozitif etkisinin uzun süreli olmayacağına işaret eden uzmanlar, “Yunanistan riski hâlâ masanın üzerinde duruyor, seçim sonuçlarına ilişkin belirsizlik devam ediyor. Dolayısıyla Yunanistan seçimleri öncesinde yükselişleri satış fırsatı olarak değerlendirip, seçimler sonrasında tekrar yeni pozisyon açmak daha faydalı bir strateji olabilir” değerlendirmesinde bulundu. Analistler, pazar günü yapılacak seçimlerin ardından Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkma ve beraberinde domino etkisi oluşturma riski olduğuna dikkat çekiyor. 
İspanya’nın bankalar sistemini yeniden yapılandırmak için yardım talep etmesi, Alman hükümeti tarafından olumlu karşılandı. Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert, İspanya’nın yardım talep etmesinin, piyasalar ve Avrupa’daki partner ülkeler için iyi bir işaret olduğunu söyledi. 
Merkel vergiden yana 
Seibert ayrıca, Alman hükümetinin, mali işlem vergisini istediğini ifade etti. Başbakan Angela Merkel’in, verginin gerekli olduğuna inandığını kaydeden Seibert, verginin yürürlüğe konulması için de Avrupa çapında çaba harcayacağını söyledi.
Radikal