6 Rebi'ül-evvel 1444 | 2 Ekim 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

454 cami imam olmadığından kapalı

Son Güncelleme: 2 EYLÜL 2013 - TSİ 09:42

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Türkiye genelinde imam hatip görevlendirilmesi yapılamadığı için kapalı durumda olan 454 cami bulunduğunu belirtti.

 

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel'in yazılı soru önergesine verdiği cevapta, Türkiye genelinde tadilat nedeniyle 40 adet caminin geçici olarak kapalı bulunduğunu belirtti. 2013 yılında camilerin yapım, bakım ve onarımları için Bakanlık bütçesinden toplam 22 milyon 6 bin TL ödenek ayrıldığını kaydeden Bozdağ, "Ülkemiz genelinde imam-hatip görevlendirilmesi yapılamadığı için kapalı durumda olan 454 adet cami mevcuttur." dedi.

 

Camilerdeki görevli açığını gidermek amacıyla haziran ayında yaklaşık bin 800 imam ve müezzin ataması gerçekleştirildiğini hatırlatan Bozdağ, şu ifadeleri kullandı: "Ayrıca ülke genelinde camilerimizi imamsız ve müezzinsiz bırakmamak için planlamalar yapılmış, bu doğrultuda kadrosuz camilere verilmek üzere 2 bin 500 imam hatip ve 5 bin müezzin kayyım kadrosunun ihdası çalışmaları hızlandırılmıştır. Söz konusu kadrolar teyid edildiğinde Karabük ve Eskişehir de dahil olmak üzere ülke genelinde kadrosuz camilere kadro verilerek din görevlisi ataması yapılabilecektir."

 

Dünya Bülteni