20 Cemaziyelahir 1443 | 23 Ocak 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Kanser yaşı düşüyor

Son Güncelleme: 27 TEMMUZ 2012 - TSİ 11:23

Türkiye’de bugün 150 bine yakın kanser hastası bulunuyor. Bu rakamın 2020’de 250 bin, 2030’da ise 400 bin olması bekleniyor.
Uzmanlar, kanser yaşının giderek düştüğünü belirterek “Çalışan kadınlar yaşam düzenine ve beslenmesine gebe kaldıktan sonra dikkat etmeye başlıyor. Bebek için en kritik, 0-3 aylık dönem atlanıyor. Oysa anne adayının doğum sonrası değil, gebelik döneminde elektromanyetik alanı yüksek yerlerden kaçınmak, bilgisayar başında fazla zaman geçirmemek gibi önlemler alması gerekiyor” diyor.
Pediyatrik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Alp Özkan, rutin kontrollerin yapılması ve ailelerin çok iyi birer gözlemci olmasının önemine dikkat çekti.
Özkan, çocukların aynı hekim tarafından düzenli olarak gözlemlenmesinin normal büyüme sürecinin dışına çıkan durumların saptanması açısından önem taşıdığını belirterek, “Ailenin de çok uyumlu bir çocuğun aniden huysuzlaşması, kanlı canlıylen soluk benizli olması, yürümeyi reddetmesi, kusmaya başlaması, ele kitle gelmesi, idrarda ya da dışkıda kanama olması gibi bulguları fark edebilmesi önem taşıyor” dedi.
Özkan, çocukluk çağı kanserlerinde Batılı ülkelerde hastaların yüzde 80’inin sağ kaldığını, ülkemizde ise bu oranın yüzde 63 olduğunu anlattı.

Cumhuriyet