9 Şaban 1441 | 2 Nisan 2020 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Kış hastalıklarına karşı doğal yiyecekler

Son Güncelleme: 11 KASIM 2013 - TSİ 11:34

İzmir Halk Sağlığı Müdürü Doç. Dr. Mustafa Tözün, kış aylarında grip, nezle ve soğuk algınlığından korunmak için her gün savunma sistemini güçlendirici özelliğe sahip havuç, brokoli, kabak gibi sebzelerin yanı sıra portakal, mandalina, elma ve greyfurt gibi meyvelerin tüketilmesini önerdi.

Tözün, yaptığı açıklamada, sağlıklı bir kış geçirmek için yeterli ve dengeli beslenmenin büyük önem taşıdığını belirtti. İnsanı en iyi koruyan sistemin “vücudun doğal savunma sistemi” olduğunu söyleyen Tözün, “Bu nedenle ona gereken önemi göstermeli, kesinlikle sağlıklı beslenmeli ve aktif olmalıyız” dedi. Kış aylarına yönelik beslenme tavsiyeleri veren Tözün, “Yaşamın her döneminde yeterli ve dengeli beslenme sağlığın korunması için esastır. Bu nedenle besin çeşitliliğine özen gösterilmeli ve öğün atlanmamalıdır” dedi.

İmkanlar dahilinde her gün meyve ve sebze tüketilmesini öneren Tözün, şöyle konuştu: “Kış aylarında vücut direncini artırmak ve vücuda yeterli miktarda vitamin ve mineral alınmasını sağlamak için sebze ve meyve çeşitlerinden yararlanılması gerekmektedir. Savunma sistemini güçlendirici özelliği olan A ve C vitamini gibi antioksidan vitaminlerden zengin havuç, brokoli, kabak, karnabahar, maydanoz gibi sebzelerin yanı sıra kış aylarında bolca bulunan portakal, mandalina, elma, greyfurt gibi meyvelerin tüketimi önemlidir.”

Millî Gazete