23 Şaban 1445 | 4 Mart 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Merkel'den bir red daha

Son Güncelleme: 20 HAZİRAN 2012 - TSİ 10:33

Almanya Başbakanı Merkel, seçimlerde kemer sıkma yanlılarının galibiyetiyle beraber Avrupalı liderlerden gelen şartların gevşetilebileceği sinyalleri üzerine, Yunanistan'ın kurtarma şartlarında değişiklik yapılmamasını savundu.

Yunanistan'daki seçimlerde kemer sıkma yanlısı partilerin galibiyetinin ardından Avrupalı liderlerden "kemer sıkma şartlarının gevşetilebileceği" sinyalleri gelmeye başladı. Ancak Almanya Başbakanı, aralarında kendi dışişleri bakanı Guido Westerwelle'ninkilerin de olduğu bu açıklamalara karşı çıkarak, Yunanistan'ın kurtarma paketinin şartlarının geciktirilmemesi ya da süresinin uzatılmamasının gerektiğini söyledi.

Meksika'daki G-20 toplantısında muhabirlere konuşan Merkel, yeni hükümetin, daha önceden anlaşılan kurtarma şartlarına uymasınıın gerektiğinin altını çizerek, "Reform şartları gevşetilemez" dedi.Avro kriziyle mücadelede ortak avro tahvillerinden, teşvik fonlamasına kadar bugüne dek birçok politika seçeneğini reddetmiş olan Merkel, şimdi kara listesine bir madde daha eklemiş oldu.

Denetçiler Atina'ya

Avro Bölgesi maliye bakanları önceki gün bir açıklama yayınlayarak, uluslararası denetçilerin, yeni hükümet kurulur kurulmaz Yunanistan'a geri dönerek, durum değerlendirmesi yapacaklarını belirtti.
Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ise, son haftalardaki siyasi krizin zarar verdiğini söyleyerek, müzakerecilerin Yunanistan'ın kurtarma paketinin "zaman diliminde" değişiklik yapabileceğini kaydetti. Almanya Hükümet sözcüsü Georg Streiter ise bu açıklamaları sorgular ifadelerle, "zamanın bu gibi tenzilatlara yer vermediğini" savundu.

Milli Gazete