27 Zilka'de 1443 | 26 Haziran 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Prof. Dr. Yaren: Sıdk makamına sadıklarla beraber olunarak ulaşılır

Son Güncelleme: 26 ARALIK 2011 - TSİ 16:02

20. yüzyılın önemli mürşidi kâmillerinden gönüller sultanı Mehmed Zâhid Kotku Hocaefendi, dünyaya gelişinin Hicri 118. yıldönümünde, Fatih İskenderpaşa Camii'nde Kur’an-ı Kerim hatimleriyle ve özel programlarla, AKRA FM’de ise 16 farklı programdan oluşan özel yayın akışıyla yâd edildi.  


İskenderpaşa Camii’ndeki programda İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahir Yaren, M. Zahid Kotku Hocaefendi’nin “Sıdk, Sadakat, Doğruluk ve Ahde Vefa” konularına dair görüşlerini anlattı.


Kur’an-ı Kerim’de “Sadıklarla beraber olun” buyrulduğunu hatırlatan Prof. Dr. Tahir Yaren, 
“İnsan birden bire sadık olamaz, sıdk makamına ulaşamaz. İnsan önce sadık kimseleri bulacak, onlarla beraber olacak, sadık olma yolunda azimle öyle ilerleyecek. İşin başından sonuna bir üstada, bir mürşide ihtiyaç vardır. İşte Mehmed Zâhid Kotku Hocaefendi de o sadık mürşidi kâmillerdendi. İnsanları sıdk makamına ulaştırmaya gayret etti. Ondan sonra bu vazifeyi merhum Mahmud Esad Coşan Hocamız yaptı. Günümüzde ise bu vazifeyi Nureddin Coşan Hocamız yapmaktadır. Sadıklarla beraber olmak önemlidir, çünkü bu bir ayeti kerimenin hükmünün yerine getirilmesidir” dedi. 


M. Zahid Kotku Hocaefendi’nin sıdkı her işin temeli ve direği olarak gördüğünü ve sıdkın en azının iç ve dış birliği olduğunu vurguladığını ifade eden Prof. Dr. Tahir Yaren şöyle konuştu:
“Hocaefendiye göre sadakat sadece doğru sözlülükten ibaret değildir. Anlamı daha derindedir, bir makamdır, mertebedir.  Sıdkı arayan insan indi ilahide sıddıklardan yazılır. Sıdıkların sözleri tatlıdır, görenler hürmet eder, yüzleri nurludur. Hocaefendiye göre doğru kişi, bütün iş ve amelleriyle Allah’a karşı vefa gösterendir. Anadolu’da ‘Ne zamandan beridir Müslümansın?’ diye sorulduğunda cevap her şeyi özetler, bu vefayı ortaya koyar; ‘Galu Bela’dan beri Müslümanım…’ Ademoğlu, verdiği bu söze sadık kaldığı müddetçe şeref bulmuştur, sıddıklar mertebesine ulaşmıştır.”

Sohbetin ardından okunan hatimlerin ve tesbihatın kabulü niyazıyla Prof. Dr. Tahir Yaren tarafından hatim duası yapıldı. Programa iştirak edenlere çeşitli ikramlarda bulunuldu.


İlim, fikir ve gönül önderi Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi, doğumlarının 76. yılında, Hicri 13 Safer 1433, Miladi 7 Ocak 2012 Cumartesi günü akşam namazına müteakip İskenderpaşa Camii’nde özel programlarla ve hatim dualarıyla yâd edilecek.

AKRA FM