28 Zilka'de 1443 | 27 Haziran 2022 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

13 Safer 1427 yâd konuşması

Son Güncelleme: 7 OCAK 2012 - TSİ 12:09

Avustralya’nın Brisbane şehrinde, 13 Safer 1427 / 13 Mart 2006 tarihinde gerçekleştirilen “Mahmud Es’ad Coşan (Rh.A.) Hocaefendi’yi Yad Programı”nda, Muharrem Nureddin Coşan Hocaefendi’nin yaptığı konuşmayı yâd günü vesilesiyle istifadenize sunuyoruz.


Hoş geldiniz,
Sefa getirdiniz,
Azîz ve değerli arkadaşlar;

Benim için özel anlamı ve büyük bir mutluluk vesilesi olan bu günde, sizlerle beraber olmaktan duyduğum memnuniyetimi ifade etmek isterim.

Bu hayırlı ve müjdeli toplantının düzenlenmesinde gayret eden, emeği geçen ve çeşitli katkılarda bulunan arkadaşlarıma ve onların değerli eşlerine teşekkür ederim.

Allâh (c.c.), ihlâs ve samimiyet içinde yaptıkları bu hizmetlerinden dolayı onlardan razı olsun.

Sizlerle bugünün anlam ve önemine dair birkaç tespitimi kısaca paylaşmak istiyorum.

Babamın doğum yıldönümü Hicrî Takvim’e göre 13 Safer 1357 Perşembe günüdür. Babamın doğum günü 14 Nisan 1938 Miladi Takvim, karşılığı Hicri Takvim’de 13 Safer 1357 Perşembe gününe denk gelmektedir. 

Bizler inşallah bundan sonra, sevdiklerimizin Hicrî Takvim’e göre doğumlarını ve önemli tarihlerini belirleyecek ve Hicri Takvim’e göre törenlerimizi düzenleyeceğiz.

Şimdi, Hicri 70. doğum yılını idrak ettiğimiz sevgili babam Mahmud Es'ad Coşan'ı, kan bağım dışında kendisine bağlanma ve sevmeme neden olan bazı Kur’ân ayetlerinin meallerini size okumak istiyorum.

Babamı seviyorum çünkü Mâide Sûresi 56. âyetteEsteîzübillâh:
"Kim, Allah'ı, Rasûlü'nü ve mü'minleri velî (ve dost) edinirse, işte Allah taraftarı onlardır; mutlaka galip geleceklerdir" buyruluyor.

Babamı seviyorum, çünkü O, Ali İmrân Sûresi 31. ayette;
"(Ey Rasûlüm!) De ki: 'Allah'ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Çünkü Allah çok bağışlayan ve merhamet edendir" âyeti gereğince hayatını yaşadı, Peygamber Efendimizin ahlakıyla ahlaklandı, Onun mesajını duyurmak için, gece gündüz demeden, yorulmadan, bıkmadan uğraştı, didindi, sonuna kadar…


Kendisi güzel ahlâk örneği bir insandı.
Peygamberimiz de “Güzel ahlâkı tamamlamak üzere gönderildiğini" söylemişti. Allah (c.c.), Rasûlü’nün “Muhakkak sen çok güzel bir ahlâk üzeresin” diyerek Kur’an’da ahlakını övmüştür.

Babamda aynı Rasûlullâh (s.a.v.) Efendimiz benzeri güzel bir ahlâk üzere idi. Allah kusurlarını affedip, derecesini Ankebût Sûresi 7. âyet gereği arttırsın inşallah.

Tamamı: www.iskenderpasa.com