20 Cemaziyelahir 1443 | 23 Ocak 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Nanofiberde kanser riski

Son Güncelleme: 27 AĞUSTOS 2012 - TSİ 11:44

İskoçya’da bulunan Edinburgh Üniversitesi’nin bir araştırmasına göre spor malzemelerinden bebek bezlerine kadar birçok günlük eşyanın yapımında kullanılan nanofiberin sağlığa zararlı olduğu tespit edildi. 
Uzmanlar nanofiberi solumanın kanserojen bir mineral olan asbesti solumak kadar tehlikeli olduğunu açıkladı.
Nanofiberin akciğer kanserine neden olabilen asbest kadar tehlikeli olduğunu söyleyen araştırmacılar çalışmalarını fareler üzerinde yürüttü. Toxicology Sciences adlı bilim dergisinde yayımlanan araştırmada farelerin akciğerlerine nanofiberler yerleştirildi.
‘Yeni düzenleme gerekiyor’
1 milimetrenin 5 bin kat küçüğü olan nanofiberlerin akciğerlerde iltihaba yol açtığı görüldü. Bu boyuttan daha kısa olanların ise akciğerlerde iltihaba yol açmadığı tespit edildi. Araştırmayı yürüten Profesör Ken Donaldson, araştırmanın giyim sektörüne yardımcı olacağını, nanofiberlerin boyutunda yeni düzenlemeler yapılması gerektiğini söyledi. İngiliz Akciğer Vakfı’ndan Profesör Stephen Spiro ise, “Araştırma nanofiberin kansere yol açabileceğini ortaya koydu” dedi. İnsan saçının binde biri kadar ince olan nanofiberler elektro-üretim veya gaz-buharı adı verilen yöntemlerle üretiliyor.

Hürriyet