8 Ramazan 1439 | 23 Mayıs 2018 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Çikolata ve şeker alırken kaliteye dikkat

Son Güncelleme: 18 AĞUSTOS 2012 - TSİ 10:13

Bayramda şeker, çikolata ve lokum gibi geleneksel hediyelikleri alacak olanları uyaran Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk, piyasada çok sayıda marka ve şekilde ürünün satışa sunulduğunu belirterek “Ürünlerde mutlaka TSE markası arayın, son kullanma tarihlerini kontrol edin. Unutmayın ki kalitenin bir maliyeti vardır ancak kalitesizliğin maliyeti daha yüksektir” dedi.

Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nevzat Artık da, özellikle bayram dönemlerinde güvenli olmayan sağlıksız şeker ve çikolata üretimi yapan firma sayısının arttığına dikkati çekti.

Merdiven altı üretimlerin şeker fiyatını düşürdüğünü belirten Artık, “Piyasada şekerin kilosu 4-5 liraya, çikolatanın kilosu ise 10 liraya kadar iniyor. Markalı şeker fiyatları 10 liradan başlarken çikolata fiyatları ise yaklaşık 20 lira. Ucuz diye satın alınan çikolata ve şeker ağzımızın tadını da bayramın tadını da bozar. Gıda zehirlenmesi sonucu, tedavi masrafları size daha pahalıya mal olabilir” diye uyardı.

Cumhuriyet