28 Zilka'de 1443 | 27 Haziran 2022 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Ufka Yolculuk Kültür Yarışması başvurularında son gün...

Son Güncelleme: 19 ŞUBAT 2015 - TSİ 09:17

Türkiye ve dünya çapında düzenlenen “İdeal İnsan Son Peygamberin (sas) Hayatı” yarışması yoğun ilgi görüyor. Yarışmanın amacı, ideal insan Peygamber Efendimizin hayatını sahih kaynaklardan okumak, O’nu doğru anlamak ve tüm insanlığa layıkıyla anlatmak, hayatı O’nun gibi bilinçli yaşamak için toplumda farkındalığın oluşması. Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları kapsamında düzenlenen yarışmaya Peygamber Efendimizin hayatını okuyan herkes katılabiliyor.  

Kur’an-ı Kerim’in meali üzerine geçen yıl yapılan yarışmaya 174 bin kişi müracaat ederken bu yılki siyer konulu yarışmaya yaklaşık 236 bin kişi kayıt yaptırdı. Son müracaat tarihine kadar 250 bin kişinin yarışmaya başvurması bekleniyor. Dereceye girenlere toplamda 16 umre ziyareti, 28 tablet bilgisayar, 18 bin TL para ödülü takdim edilecek.

Türkiye’nin 81 şehrindeki okullarda Türkçe dilinde yapılacak olan yarışmanın müracaatı 19 Şubat 2015 tarihinde sona erecek. Dünya genelinde Türkçe ve İngilizce dilinde aynı anda internet üzerinden yapılacak sınava katılmak isteyenler 15 Mart 2015 Pazar gününe (H. 24 Cemaziyelevvel 1436) kadar yarışmaya müracaat edebilecekler. Yarışma 29 Mart 2015 Pazar günü (H. 8 Cemaziyelahir 1436) saat 10.00’da başlayacak.

Son Peygamber Platformu Başkanı Yahya Özkul, “Yeryüzündeki tüm insanların, varlık sebeplerini idrak ederek tevhid inancında birleşmesini arzu ediyoruz. İslam’ı en ideal haliyle yaşayan ve en etkili şekilde insanlığa anlatan Peygamber (sas) Efendimizin hayatını sahih kaynaklardan okuyarak öğrenmek kadar, algıları yönlendirilmek suretiyle ön yargılarla Peygamberimizi yanlış tanıyan insanlığa O’nu en doğru şekilde anlatmak, insanlığın zihninde bir farkındalık oluşturmak da önemli. Peygamberimizin doğru anlaşılması için bu yılki Ufka Yolculuk Yarışması’nın konusu Siyer-i Nebi olarak belirledik. Hira’dan tüm evrene ilk mesajı duyuran, Kur’an’ı en iyi anlayan ve hükümlerine göre yaşayan, güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderilen, insanların en hayırlısı Peygamber Efendimizin hayatını birlikte okuyalım, O’nu ne kadar anladığımızı bir yarışma vesilesiyle birlikte test edelim, kendimizi sınayalım istedik. Kaybedeni olmayan bu yarışmaya herkesi davet ediyoruz. Zira esas kayıp, esas mahrumiyet O’nun sevgisinden ve sünnetinden uzak kalmaktır” dedi. 

OKU, ANLA, YAŞA, YARIŞ

ZİNDE Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü’nün Son Peygamber Platformu ile birlikte düzenlediği Ufka Yolculuk Kültür Yarışması, okuma alışkanlığının yeterli düzeyde olmadığı günümüzde; okuyan, anlayan, düşünen ve okuduğu bilgiyle hayatına fıtrat ekseninde yön veren bireylerin yetişmesine katkı sağlamak, halkın, özellikle gençlerin sahih kaynaklarla buluşmasına destek olmak gayesiyle düzenleniyor.

6 KATEGORİDE YAPILAN EN BÜYÜK SİVİL YARIŞMA

ÖSYM sınavlarının ardından en fazla katılımın sağlandığı sınav olan Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları, bu yıl Türkçe dili yanı sıra İngilizce dilinde de online düzenlenerek 8 milyar insanlığın yarışmaya iştirak etmesi kolaylaştırılacak.

Siyer bilgi yarışması A, B, C, D, E, F olmak üzere 6 kategoride yapılacak. Yarışmaya A kategorisinde katılanlara 80 soru B, C, D, E, F kategorilerinden katılanlara 100 soru yöneltilecek.

•   A Kategorisi: 14 yaş ve altı (1 Ocak 2001 sonrası doğanlar)

•   B Kategorisi: 14-19 yaş arası (1 Ocak 1996 -31 Aralık 2000 arası doğanlar)

•   C Kategorisi: 19 yaş ve üzeri  (31 Aralık 1995 öncesinde doğanlar )

•   D Kategorisi: İhtisas Kategorisi

•   E Kategorisi: Online Katılımcı

•   F Kategorisi: Online Katılımcı – İngilizce

SORULAR İKİ FARKLI ESERDEN…

Türkiye'de Türkçe, dünya genelinde ise İngilizce dilinde gerçekleştirilecek yarışmaya başvuruda bulunanlar, Türkçe dilinde Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan ve N. Mehmet Solmaz’ın “Kur’an-ı Kerim’e Göre Peygamberler ve Tevhid Mücadelesi”, İngilizce dilinde ise Martin Lings’in “Muhammad: His Life Based on the Earliest Sources” kitabından hazırlanacaklar. Yarışma soruları kategorilere göre bu eserlerden ayrı ayrı hazırlanacak.

ENGELLİLER ve MUHKUMLAR UNUTULMADI

7'den 70'e her yaş grubunu kapsayan yarışmaya tüm engelliler istedikleri kategorilerde katılabilecekler. Görme engelliler ise sadece internet üzerinden yapılan sınava iştirak edebilecek.

Türkiye’nin tüm cezaevlerindeki hükümlüler, kendisine uygun kategorilerde sınava katılabilecek. Sınava başvurmak isteyen hükümlülere cezaevi yönetimleri bilgi ve başvuru desteği verecek. Sınavlar cezaevinde yapılacak. Geçen yıl düzenlenen Kur’an-ı Kerim meali yarışmasına katılan Medrese-i Yusufiye talebelerinden biri Türkiye dördüncüsü, 6’sı il birincisi, 7’si il ikincisi, 8’i ise il üçüncüsü olarak büyük başarıya imza atmışlardı.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek yarışmanın ilmihal konulu olan ilkine Türkiye’den 87 bin 014 kişi, Kur’an-ı Kerim’in anlamı konulu olan ikincisine ise 61 ülkeden 174 bin 399 kişi müracaat etmişti. Bu yılki yarışmaya 236 bini aşkın insan kayıt yaptırdı. Son müracaat tarihine kadar 250 bin kişinin yarışmaya başvurması bekleniyor.

YARIŞMAYA HAZIRLIK DERSLERİ

Yarışma soruları baz alınmadan hazırlanan sınava hazırlık derslerinin videoları www.ufkayolculuk.com sitesinde yayınlanıyor.  “Kur’an-ı Kerim’e Göre Peygamberler ve Tevhid Mücadelesi” kitabından hazırlanan dersler “sınava hazırlık sayfasından” takip edilebilmektedir.

AKRA FM'DE SESLİ KİTAP

Yarışmaya hazırlık kitabı olan “Kur’an-ı Kerim’e göre Peygamberler ve Tevhid Mücadelesi” eseri, sesli kitap olarak AKRA FM'de Okudukça programında sunuluyor.  Program her akşam saat 20.30'da yayınlanıyor ve  ses kayıtları akradyo.net adresinden dinlenebiliyor. Bu sayede katılımcılar hem kitabı okuyarak hem de AKRA'dan dinleyerek yarışmaya daha iyi bir şekilde hazırlanabilecek.

KAZANAN UMREYE GİDİYOR

AKRA FM’in iletişim, Burak Tur'un ana sponsorluğunu yaptığı yarışmaya Türkiye genelinde 100'e yakın kulüp, yüzlerce dernek, kurum ve kuruluş destek veriyor. Yarışma sonucunda dereceye gireceklere toplamda 16 umre seyahati, 28 tablet bilgisayar, 18 bin TL para ödülü takdim edilecek. Ayrıca her ilin dereceye giren yarışmacılara toplamda binlerce ödül verilecek.


Sınava katılım ücretsiz ancak yarışmacılar sınava hazırlanacakları kitapları il merkezlerinden temin etmeleri gerekiyor. Yarışma sınav merkezleri yarışmacılara e-posta ve SMS yoluyla bildirilecek. Sınav merkezleri ve diğer konularla ilgili tüm gelişmeler www.ufkayolculuk.com sitesinden duyurulacak.